logo

KİMLER 30 YENİ ÖZEL UÇAK SİPARİŞİ VERDİ  ?

Bundan 15 yıl önce, sayıları bir elin parmakları kadar olan özel uçak sahibi iş adamı ve ünlülerin sayısı 120’ye ulaştı.

Aralarında Tv8’in sahibi Acun Ilıcalı’nın da yer aldığı ünlüler geçen yıl 18 bin uçuş gerçekleştirdi. 2015 yılında fiyatı 30 ile 80 milyon Euro arasında değişen 30 yeni özel uçak siparişi verildi.

Bu siparişleri kimlerin verdiği iş dünyası ve magazin aleminde merak konusu oldu.

ılıcalı_jet

Türkiye’de son yıllarda artan ekonomik istikrarla beraber özel uçak sahibi olmak ta kolaylaştı. Net Jets ve benzeri global uçak havuzuna sahip Avrupalı şirketlerin yaşadığı rekabet, Türkiye’deki işadamı ve ünlü simalara yaradı.

Ekonomik krizin başladığı 2000’li yıllarda Türkiye’de sadece 10 kişinin özel uçağı vardı. Aradan geçen 15 yılda özel uçak sahibi iş adamı ve ünlülerin sayısı 120’yi geçti.

UYANIK ACUN KİRAYA VERİYOR  !

Avrupa’da havuz oluşturan büyük jet firmaları ünlülerin ve işadamlarının uçaklarını kiraya veriyor. Böylece yılda 500 milyar dolarlık pasta, işletmeci firmalar ve uçağını kiraya veren zenginlerce pay ediliyor. Türkiye’de ise henüz bu bilinç seviyesine gelinmedi. Türkiye’de Mehmet Emin Kara Mehmet, Hüsnü Özyeğin, Erdoğan Demirören, Ali Koç’un başını çektiği onlarca zengin işadamı yılda uçaklarını hangarda yatırarak yılda 2 milyar dolar zarar ediyor. Aralarında uyanık davranıp Avrupa’daki havuz modelini Türkiye’ye adapte edenler de var. Bunlardan biri de Tv8’in sahibi Acun Ilıcalı. Ilıcalı Survievor yarışmaları dışında kendi uçmadığı zamanlarda özel uçağını kiraya veriyor. Acun bu sayede yaklaşık 2 milyon dolar kazanıyor.

250 MILYAR DOLARLIK JET PASTASI

HAVA TRAFİĞİNİ İŞGAL PAYLARI ARTTI  !

Özel uçuşlarda yaz sezonunda Atatürk Havalimanı’nda slot (uçuş sırası) almak hayli zor. Limandaki yoğunluk yüzünden ünlüler ve iş adamaları günler öncesinden CDM denilen sistemde sıraya girmek zorunda. Sıraya girenlere de limandaki blok uçuşların olmadığı lokal saatlerde uçuş izni veriliyor. Atatürk Havalimanı’nda sıra beklemeye zamanı olmayan işadamı ve ünlüler ise Sabiha Gökçen Havalimanı’nı tercih ediyor. Zira yılda 23 milyon yolcuya hizmet veren liman özel uçuşlara daha müsait. Bir işadamı veya ünlünün “alo ben bugün şu saatte uçmak istiyorum” demesi yeterli oluyor.  Her iki havalimanında da özel uçuş rakamlarında rekor artışlar gözleniyor. İstanbul’da özel uçaklarla yapılan sefer sayısı 8 yılda 7 kat artış gösterdi. Sabiha Gökçen Havalimanı’nda, 2006 yılında 822 olan özel sefer sayısı, 2014’te 5 bin 822’ye çıktı. Limandan 20 bin özel yolcu geçti.

Atatürk Havalimanı 2006 yılında genel havacılık hizmetlerine başladı. İlk açıldığı yıl bin 800 uçuş gerçekleştirilirken, bu rakam 2014’te12 bin 200’e yükseldi. Limandan 22 bin 800 özel yolcu hizmet aldı.

Bill_Papariella

PASAPORT GEÇİŞLERİ DE JET GİBİ

Atatürk Havalimanı Genel Havacılık Terminalinde ‘hava taksi işletmeciliği’ ve ‘genel havacılık’ ruhsatıyla uçuş yapan, ortalama 6-20 koltuk kapasiteli iş jetleri hizmet veriyor. Güvenlik, pasaport ve gümrük işlemlerinin hızlı bir şekilde gerçekleştirildiği terminalde, iç ve dış hat uçuşları için iki ayrı salon bulunuyor. Ayrıca terminalde iş toplantıları için düzenlenmiş özel bir salon daha var.

KİMLER GELDİ KİMLER GEÇTİ !

Açıldığı yıldan bu yana, genel havacılık terminalini birçok ünlü isim kullandı. İş adamları ve ünlü sanatçılar başta olmak üzere çok sayıda konuğa hizmet veren Atatürk ve Sabiha Gökçen havalimanlarından; Russell Crowe, Justin Bieber, Rihanna, Madonna, Lady Gaga gibi yüzlerce ünlü isim geçti.

is-jeti

YOĞUNLUK AVRUPA UÇUŞLARINDA

Atatürk Havalimanı genel havacılık terminalinin bulunduğu  batı apronunda, 18 farklı özel jet hangarı yer alıyor. En çok gerçekleştirilen uçuşlar arasında dış hatlarda; Bakü, Paris, Viyana, Cenevre, Moskova yer alıyor. İç hat uçuşlar ise en çok Ankara, Bodrum, İzmir, Antalya ve Dalaman’a uçuş yapılıyor. Sabiha Gökçen Genel Havacılık Terminalinde de  tercihler daha çok Atatürk Havalimanı benzeri  Avrupa’daki uçuş noktalarına oluyor.

 BİR YILDA 18 BİN ÖZEL UÇUŞ GERÇEKLEŞTİ 

Aralarında Tv8’in sahibi Acun Ilıcalı’nın da yer aldığı ünlüler geçen yıl 18 bin uçuş gerçekleştirdi.  2015 yılında teslim alınmak üzere, fiyatı 30 ila 80 milyon Euro arasında değişen, 30 yeni özel uçak siparişi verildi. Bu arada ismi 17 ve 25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonuna karışan İranlı iş adamı Reza Zarraf özel uçak sayısını ikiye çıkardı.

İşadamları ve ünlüler, astarı yüzünden pahalıya geldiği için ikinci el özel uçak almaktansa, farklı finansal alternatifler kullanarak sıfır uçak almayı tercih ediyor.

APRON24.COM/ÖZEL

 

 

0 0 vote
Article Rating

Share
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments