logo

KIRIM’A YENİ HAVA YOLU ŞİRKETİ !

Rusya “Birleşik Uçak Yapım Şirketi” sivil havacılık programından sorumlu Başkan Yardımcısı Sergey Turik, Kırım’da kurulacak yeni havayolu şirketi için, 6 adet Rus yapımı Sukhoi Superjet100 uçağı satın almayı planladıklarını açıkladı.

Rus medyasına konuyla ilgili açıklama yapan Sergey Turik, ”6 adet Rus yapımı uçak almayı planlıyoruz. Pilot sayımız 40 olacak. Kırım’da yeni havayolu şirketi açmamızın amaçlarından biri Rus uçak sanayisinin sivil havacılık segmentindeki en önemli ürünü olan Sukhoi Superjet100 pazarını ilerletmektir. 98 yolcu kapasiteli bu uçakların uçuş menzili 4,5 bin kilometredir” dedi.

Sukhoi_Superjet_100-

1.45 MİLYAR RUBLE YATIRIM GEREKİYOR

Yeni havayolu şirketi için finansman arayışlarına başladıklarını anlatan Turik, “Kırım’da kurulacak yeni havayolu şirketi için 1.45 milyar ruble yatırım yapılması gerekiyor. Yatırım yapılması için hazırlık süreci 8 ay önce sürecek. Pozitif karlılık dönemi en erken 3 yıl sonra başlayacak. Kırım’ı yeni havayolu şirketi uçuşlarının yüzde 10’unu Moskova’ya yüzde 90’ını Rusya’nın diğer şehirlerine yapacak. İlk etapta uçaklar 14 farklı istikamette uçacak. İleride uçuş istikametimizi 36’ya çıkaracağız. 2016’da taşıyacağımız yolcu sayısı tahminen 490 bin olacak” diye konuştu.

UÇAKLARIN MERKEZİ SİMFEREPOL…

Uçakların Simferopol havaalanında konuşlanacağını belirten Kırım Lideri Sergey Aksenov, “Yerli yapım uçaklarımızla uçacağız” dedi.

Öte yandan, Kırım hükümeti Kırım’da havayolu şirketini bir an önce kurarak, yaptırımlar nedeniyle havayolu sefer sayılarının azalma risklerini de ortadan kaldırmayı hedefliyor.

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+9 = ?