logo

”KOCA YUSUF” 4 YOLDA

Hava Kuvvetleri, sipariş ettiği “Koca Yusuf” lakaplı A400M’nin uçuş testlerine başlandı. Hava Kuvvetleri, sipariş ettiği “Koca Yusuf” lakaplı A400M nakliye uçaklarından dördüncüsüne kavuşuyor.

Airbus tesislerinde yer testleri tamamlanan uçağın uçuş testlerine başlandı. Hava Kuvvetleri için toplam 10 adet A400M uçağı üretilecek.

Hava Kuvvetleri için toplam 10 adet A400M uçağı üretilecek. Bu yıl içinde beşinci uçağın teslimatının da yapılması planlanıyor. A400M stratejik ulaştırma uçağı, ağır ve hacimli malzeme taşıma kapasitesine, yüksek sürat ve uzun menzile, gelişmiş elektronik sistemlere ve “data link” olarak adlandırılan veri bağlantısına sahip bulunuyor.

Tanker uçağa dönüştürülerek havada yakıt ikmali yapabiliyor. Havadan personel atlatma ve malzeme atma gibi taktik görevler ile uzun menzilli birlik intikalleri, yolcu ve malzeme taşıma gibi lojistik görevlerde kullanılıyor.

  • İlki, 16 Nisan’da geldi
  • Türk Silahlı Kuvvetleri’nin hava nakliye ihtiyacını karşılayacak A400M uçaklarının ilki, 16 Nisan 2014 tarihinde, konuşlu olacağı Kayseri-Erkilet 12. Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığı’na teker koydu.
  • TUSAŞ program kapsamında, uçağın yapısal komponentlerinden; ön orta gövde ve acil çıkış kapısı, paraşütçü kapıları, arka gövde üst bölüm ve kaçış kapağı, kuyruk konisi, kanatçık, sürat frenleri, aydınlatma ve su/atık sistemlerinin tasarım ve üretimini yapmakta, ayrıca gövde kablolarını üretiyor.
  • Ayrıca TUSAŞ, A400M uçaklarına hizmette kaldıkları sürece idame ve işletme dönemi destek faaliyetleri kapsamında; teknik destek, teknik dokümantasyon güncelleme, yedek parça ve yer destek teçhizatı tedarik/ üretimi, retrofit ve garanti hizmetleri vermeye devam ediyor.
  • (Habertürk)
0 0 vote
Article Rating

Share
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments