logo

KÜBA’YA 54 YIL SONRA UÇAK SEFERLERİ BAŞLIYOR!

ABD ile Küba arasındaki tarifeli uçak seferleri, 54 yıl aradan sonra tekrar başlıyor. ABD ile Küba arasında yarım asır sonrası başlayan diplomatik ilişkilerde tarihi bir adım daha atılyıor. İki ülke arasında tarifeli uçak seferlerinin başlamasına karar verildi.
us-airways12

GÜNDE 110 SEFER DÜZENLENECEK

ABD Ulaştırma Bakanı Anthony Foxx ve Kübalı mevkidaşı Adel Yzquierdo Rodriguez tarafından imzalanan anlaşmaya göre, havayolu şirketleri iki ülke arasında günde 110 uçuşa kadar sefer düzenleyebilecek.

US_airways_boeing_767

HAVAYOLU ŞİRKETLERİNE ÇAĞRI

Küba’nın başkenti Havana’da dün düzenlenen törenin ardından bir açıklama yapan Bakan Anthony Foxx, havayolu şirketlerini Küba seferleri için bakanlığa başvuruda bulunmaya çağırdı.

YARIM ASIRLIK AMBARGO

ABD ve Küba arasındaki diplomatik ilişkiler yarım asırdan sonra geçtiğimiz yıl yeniden yumuşamış, iki ülke arasında tarifesiz uçak seferlerine izin verilmişti.

160 BİN AMERİKALI SEYAHAT ETTİ

ABD Ulaştırma Bakanlığı verilerine göre yaklaşık 160 bin Amerikalı 2015 yılında tarifesiz seferlerle Küba’ya seyahat etti. Geçtiğimiz yıl Küba’ya 1200 tarifesiz uçuş gerçekleştirdiğini duyuran American Airlines, tarifeli uçak seferleri için de başvuruda bulunacağını açıkladı.

12 KATEGORİ BELİRLENDİ

Gelişmelere rağmen ABD vatandaşları halen Küba’ya turist olarak seyahat edemiyor. Amerikalıların ülkeye girebilmesi için ziyaret maksadının aşağıdaki 12 kategoriden birinde yer alması gerekiyor:

1- Aile ziyareti

2- Gazetecilik faaliyeti

3- Gösteri, seminer, fuar, spor müsabakası

4- İnsani yardım faaliyetleri

5- Dini faaliyet

6- Eğitim faaliyeti

7- ABD devleti, yabancı bir misyon ya da devletlerarası bir organizasyonu temsil

8- Vakıflar, eğitim ya da araştırma kurumlarının faaliyetleri

9- Profesyonel araştırma ya da toplantı

10- Küba halkını destekleyen projeler

11- İthalat-İhracat, bilgi aktarımı

12- Özel ihracat işlemleri

APRON24.COM

0 0 vote
Article Rating

Share
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments