logo

PİLOT: “KULE ÜSTÜMÜZDEN BİR DRONE GEÇTİ”

Atatürk Havalimanında Drone’lar hava trafiğini olumsuz etkilemeye devam ediyor. Yetkililerin aldığı tüm önlemler ve verilen cezalar bile Drone’ları durduramadı.

drone

Dün Atatürk Havalimanına iniş için alçalan bir uçağın üzerinden İnsansız hava aracı (Drone) geçti.
Geçtiğimiz günlerde İstanbul’a iniş yapan özel bir havayolu şirketinin uçağı drone nedeniyle trafik ikazı alırken bu seferde bir pilot,300 metrelerde üzerinden drone geçtiği bilgisini verdi.

İstanbul Atatürk Havalimanı’nı kullanan bir uçağın pilotu Hava Trafik Kontrol Merkezi ile bağlantıya geçerek bin feetlerde(300 metrelerde) üstünden yerden kontrol edilen bir drone geçtiği bilgisini verdi. Bunun üzerine hava trafik kontrolörü de hemen durumu rapor edeceği cevabını verdi.Kısa bir süre önce Atatürk Havalimanı’nda tel örgülerin üzerine İngilizce ve Türkçe yazılan “Drone Uçurmak Yasaktır” levhası konulmuştu ancak bu levhalar da drone tehlikesini önleyemedi. Atatürk Havalimanı üzerinde daha önce kameralı uzaktan kumandalı hava aracı uçurarak görüntü çektiği gerekçesiyle bir kişi hakkında “Trafik güvenliğini tehlikeye sokmak” suçundan 1 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.

Pilot: 3 bin fette bir tane drone geçti üstümüzden.

Kule:  bin fit doğru mu anladım efendim?

Pilot: mutabıkız bu yerden kumanda edilen bir cihaz.

Kule: anladım, hemen rapor ediyorum.

 

APRON24.COM

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+2 = ?