logo

02 Ekim 2015

LİMAK’A ULUSLARARASI İSTİHDAM ÖDÜLÜ !

limak_istihdam

2010 yılından bu yana Fransız ortağı ile Kosova Priştine Adem Yaşari Havalimanı’nın işletmesini üstlenen Limak Kosova, ödüllerine bir yenisini daha ekledi.

Güney Afrika’nın Johannesburg kentinde düzenlenen IPRA (International Public Relations Associations ) kongresinde, kurumsal sosyal sorumluluk kategorisinde birinci olan şirket, bugüne kadar kazandığı ödül sayısını da 14’e çıkardı.

Genç işsizliğin, yüzde 50 seviyesinde olduğu Kosova’da, gençlere istihdam yaratan projesiyle bu ödüle layık görülen şirketin, Boğaziçi ve Priştine üniversiteleri ortaklığıyla hayata geçirdiği proje kapsamında öğrenciler 6 ay süreyle eğitim aldı.

Ödül törenine katılan Limak Kosova CEO’su Haldun Fırat Köktürk,  Kosova’da faaliyete başladıkları günden bu yana sanattan, spora; eğitimden sağlığa tüm önemli projelere destek verdiklerini hatırlattı. Köktürk, “LimakASI, son derece kapsamlı bir sosyal sorumluluk projesiyle Priştine Üniversitesi’nin son sınıf 30 öğrencisine eğitim verdi. Havalimanı işletmeciliği dahil birçok konuda eğitim alan öğrenciler, program sonunda AB müktesebatına uyumlu 70 ülkedeki 100’den fazla havalimanında çalışmalarına imkan verecek sertifikaları almaya hak kazandılar. Ayrıca, 3 aylık stajlarının ardından tüm öğrencilerimiz havalimanında profesyonel çalışma hayatına adım attılar. Boğaziçi Üniversitesi ile de işbirliği yapılan projeyi önümüzdeki dönemde Türkiye’de de uygulayacağız” diye konuştu.

14’üncü Uluslararası ödül törenine katılan Limak Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Limak Havacılık Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Bacaksız, Türkiye’de havacılık sektöründe çalışmak isteyenlere yönelik bir akademi kurulması konusunda çalışma yürüttüklerini söyledi.

“AFRİKA’YA YATIRIM İÇİN GEÇ KALMAYIN ! “

xYoksulluk, felaket, katliam ve darbelerle anılan Afrika, iş dünyasının yeni gözdesi. Türkiye’nin Mozambik Büyükelçisi Aylin Taşhan ise, yeni fırsat kapısında Türklerin sesi, soluğu… Türkiye’den gelen bir grup iş ve basın dünyası temsilcisini ağırlayan Taşhan, “Yatırım için geç kalmayın” mesajı verdi.

Afrika kıtasının güneydoğusunda 24 milyonluk nüfusa sahip Mozambik, 2009-2013 döneminde ortalama yüzde 7 büyümesiyle bölgenin parlayan ekonomilerinden biri. Ülkeyi dikkat çekici hale getiren asıl özelliği ise, kısa süre önce işlenmesine karar verilen 5.3 trilyon metreküplük doğal gaz rezervi ve oldukça kaliteli zengin kömür yatakları. Bu enerji kaynaklarının işlenmesiyle ülkenin hızlı bir kalkınma hamlesi içine girmesi bekleniyor. Kişi başı gelirin henüz 900 dolara yaklaştığı Mozambik’te, başta altyapı ve inşaat olmak üzere, enerji, tarım ve turizm gibi alanlarda büyük fırsatlar bulunuyor.

BAŞINDA BARETİ, AYAĞININ TOZUYLA…

Türkiye’nin Mozambik Büyükelçisi Aylin Taşhan, Limak Holding’in başkent Maputo’daki çimento fabrikasının şantiyesini Türk heyetiyle birlikte ziyaret etti. Büyükelçi Taşhan Türkiye’nin Afrika kıtasına yönelik açılımı öncesinde 2010’da Mozambik’te büyükelçilik kurulması çalışmalarına bir otel odasında başlamış. 2011 yılında da büyükelçilik açılmış. 2003 yılında iki ülke arasında 5 milyon dolar olan ticaret hacmi 2014’te 111 milyon dolara yükselmiş. Ülkedeki potansiyelin önemine dikkat çeken Büyükelçi Taşhan, şirketlerin elini çabuk tutması gerektiğini belirtiyor. THY’nın Maputo’ya kısa süre içerisinde doğrudan seferlere başlayacak olmasının sevincini yaşayan Taşhan, “Mozambik büyük bir atılımın eşiğinde. Ülke adeta yeniden inşa edilme noktasında. Her şeye ihtiyaç var. Elektrik santrali yapacak yatırımcıdan, elektrik tamircisine kadar her işi yapacak insana burada fırsatlar var. Enerji, inşaat, altyapı, tarım, balıkçılık, turizm ilk etapta akla gelen sektörler. Türk yatırımcıya destek veriyorlar. Buradaki potansiyel tüm dünyanın dikkatini çekiyor. Türk yatırımcılara mesajım, bir an evvel Mozambik’i gündeminiz alın, yatırım için geç kalmayın. Erken gelen avantajını yakalayın” dedi.

150 MİLYON DOLARLIK YATIRIM !

Büyük enerji şirketlerinin bir süredir yakından ilgi gösterdiği Mozambik, Türk inşaat ve altyapı şirketlerinin de son dönemde yoğun ilgi gösterdiği ülkelerden biri. Türkiye’den en büyük yatırımı ise şu anda Limak Holding gerçekleştiriyor. Mozambik’in başkenti Maputo’da yıllık 2 milyon ton kapasiteli bir çimento fabrikasının temelini atan Limak Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Limak Havacılık Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Bacaksız, “Afrika bizim çok istediğimiz bir pazar. Mozambik’te ilk etapta 40 milyon dolarlık bir yatırımı başlattık. 2016’nın ilk çeyreğinde devreye girmesi planlanıyor. Bunu talebe göre 150 milyon dolarlık bir yatırıma çıkarabiliriz” dedi. Grubun Afrika’ya yönelik yatırım planlarını anlatan Serdar Bacaksız, Mozambik’te çimento talebinin hızla arttığını ve ülkede üretimin de çok düşük olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Mozambik’te yabancı yatırımcılara şu anda önemli teşvikler veriliyor. Her alanda yatırıma ihtiyaç var. Aynı şekilde Fildişi Sahilleri’nde de bir çimento fabrikası yatırımına hazırlanıyoruz. Kasım’da temelini atacağız. 55 milyon dolarlık bir yatırım olacak. Bu yatırımı da 2016’da devreye almayı planlıyoruz. Bunun gibi farklı fırsatları bu bölgede değerlendirmeye devam ediyoruz.”

Serdar Bacaksız, Limak Holding’in 2013’te 3 milyar dolara yakın bir ciro yaptığını hatırlatarak, “2015’te iş hacmi olarak hedeflerimizi tutturduk, ciro olarak da yine 3 milyar doları yakalarız. Kur farkından dolayı küçük bir oynama olabilir. 2016’da 3. Havalimanı inşaatı için ayırdığımız bütçe hariç, yurtiçi ve yurtdışında 450-500 milyon dolarlık bir yatırım planladık. Afrika ve Rusya’da yeni yatırımlarımız olabilir” diye konuştu.

Kaynak:DHA

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+7 = ?