logo

MAĞDUR PİLOTLAR NEDEN GERİ DÖNMEK İSTEMİYOR?

savas_pilot_kokpit

Darbe girişimi sonrasında Hava Kuvvetleri’nde çoğunluğu pilot olmak üzere 213 subay Türk Silahlı Kuvvetleri’nden (TSK) atıldı.

Hükümet, daha önce paralel yapının “Sağlık durumu uçuşa elverişsiz” raporu vererek TSK’dan uzaklaştırdığı pilotları geri döndürmek için çalışma başlattı.

Özel sektörde iş bulan pilotların büyük bölümünün ise TSK’ya dönmek için istekli olmadığı öğrenildi. Habertürk’ün’ün ulaştığı ancak ismini vermek istemeyen pilotlar, bu duruma gerekçe olarak ise “maddi imkânları” ve güven sorununu gösterdi.

turk_savas_ucaklari

TSK’dan ayrılmak durumunda kalan ve devlet hastanelerinden “Uçuşa elverişli” raporu alan pilotların büyük bölümü de başta THY olmak üzere özel sektörde iş buldu. Özel sektörde pilotlara TSK’ya kıyasla daha yüksek maaşlar ödeniyor.

Bu nedenle zaten her yıl onlarca pilot emeklilik dilekçesi vererek özel sektöre geçiyor. Pilotlar, geri dönme konusundaki isteksizliklerinin bir gerekçesi olarak da yaşananların ve belirsizliğin yarattığı “ast ve üste güven” sorununu gösteriyor.

CAZİP HALE GETİRİLECEK

Hükümet, pilotları geri dönmeye ikna edecek bir düzenleme üzerinde çalışıyor. Dönüşün maddi bakımdan da cazip hale getirilmesine çaba harcanıyor. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, “Ödedikleri tazminatlar var. Sorunlarını çözeceğiz” demişti.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+5 = ?