logo

MALATYA’DA İKİ ASKERİ UÇAK ÇARPIŞTI:4 ŞEHİT

Malatya 7. Ana Jet Üssü’nden kalkan iki RF-4E keşif uçağı, havada çarpışarak düştü. Kazada,  4 pilotumuz şehit oldu.  Şehit olan pilotlardan birinin isminin Yasin Atalay olduğu açıklandı.

rf-4e

Keşif amaçlı olarak saat 18:10’da Malatya Erhaç’taki 7. Anajet Üssü’den havalanan iki RF-4E keşif uçağı, kalkıştan bir süre sonra radardan kayboldu. Telsiz irtibatı da kesilen uçakların, havada çarpışarak Akçadağ Ekinciler mevkiinde düştüğü belirlendi.  AFAD ekipleri kısa sürede iki uçağın düştüğü mevkie ulaştı. Karın 1 metreyi geçtiği bölgede, uçakların enkazı güçlükle bulundu. AFAD ekipleri ilk olarak şehit pilotlardan Yasin Atalay’ın cansız bedeniyle karşılaştı. İlk bulunan uçaktan yaklaşık 120 metre uzağa düşen diğer savaş uçağının enkazına ise 1 saat sonra ulaşılabildi. Elim kazada 4 pilotun da şehit olduğu belirlendi.

efkan ala

İÇİŞLERİ BAKANI AÇIKLAMA YAPTI

Meclis Genel  Kurulu’nda konuya ilişkin açıklama yapan İçişleri Bakanı Efkan Ala, “Maalesef bugün akşamüstü Malatya‘dan havalanan iki savaş uçağımız daha sonra irtibat kesilmiş ve haber alınamamıştır. Jandarma Komutanı olay yerine ulaştı. Biraz önce rapor etmeye başladı. Kesin bilgi vermek üzere şu anda orada kesin rapor bekleniyor. Elimizde bana ulaşan bilgi, pilotlarımızdan ikisinin şehit olduğu diğer ikisi hakkında bilgi yok. Kısa zamanda bilgi edilecek. Genelkurmayımız da olay netleşince bize bilgi gönderecek. O zaman detaylı kesin bilgi arz ederim” diye konuştu. Bakanın açıklamasının ardından 4 pilotun da şehit olduğu haberi geldi.

ALA : “KAZANIN SEBEBİ  ÇARPIŞMA OLABİLİR”

İçişleri Bakanı Ala ikinci açıklamasında ise “Bu kazaya iki şey sebep olabilir. Bunlardan bir hava şartları, zira bölgede yoğun sis vardı. Ancak en kuvvetli ihtimal iki uçağın sis yüzünden havada kafa kafaya çarpışmış olabileceği” dedi.

TSK BAŞSAĞLIĞI MESAJI YAYINLADI

Genel Kurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada ise “Bu akşam 18.07’de Malatya’da konuşlu 7’inci Ana Jet Üssünden planlı gece uçuş eğitimi için kalkan iki adet RF-4E Keşif Uçağı ile saat 19.05’te radar irtibatı kesilmiş ve derhal arama faaliyetlerine başlanmıştır. Saat 20.45’te iki uçağımızın da enkazına ulaşılmış ve maalesef dört kahraman pilotumuz şehit olmuşlardır. Bu elim kaza neticesinde şahadet mertebesine erişen kahraman pilot arkadaşlarımıza Allah’tan rahmet kederli aile fertlerine, Silahlı Kuvvetlerimize ve yüce Türk Milletine başsağlığı dileriz” denildi.

35 YILDA 12 UÇAK DÜŞTÜ 10 PİLOT ŞEHİT OLDU  

RF-4E’ler Türk Hava Kuvvetleri’nde Malatya’da 7. Ana Jet Üs Komutanlığı’ndaki 173. Filo’da bulunuyor. Modernize edilen uçakların yıl sonunda hizmetten çıkartılması planlanıyordu. Son kaza ile birlikte 35 yılda Türk Hava Kuvvetleri’ne ait 12 uçak düştü. 10 pilot şehit oldu.

KAZA YERİNDEN İLK GÖRÜNTÜLER

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+4 = ?