logo

MALEZYA UÇAĞINI FÜZE DÜŞÜRMÜŞ

malez_rapor

Hollanda Emniyet Dairesi, Temmuz 2014’te Ukrayna’da düşen Malezya Havayolları’na ait 777’nin BUK füzesi tarafından vurulduğunu açıkladı.

Malezya Havayolları’nın Amsterdam-Kuala Lumpur seferini yapan Boeing 777 tipi yolcu uçağı, geçen yıl uçuş sırasında vurularak düşürülmüş, olayda toplam 298 kişi hayatını kaybetmişti. Yolcuların önemli bölümünün Hollandalı olması ve uçağın Amsterdam Schiphol Havalimanı’ndan havalanması nedeniyle kaza araştırması Hollanda tarafından gerçekleştirilmişti. Bu konuya Ukrayna ile ayrılıkçılar arasında süren çatışmalar nedeniyle iki taraf da sıcak bakmıştı.

Hollandalılar önce bulunan tüm parçaları topladı ve birleştirildi. Uçağın kara kutuları analiz edildi. Balistik incelemeler, füze ile vurulmayı doğruladı. Hazırlana rapora göre, füzenin imalatçısı Rus şirket Almaz-Antey ile irtibata geçen uzmanlar, uçağın BUK olarak adlandırılan ve yerden havaya atılan bir füze ile vurulduğunu kesinleştirdi.

33 BİN FEET’TE UÇUYORDU

Malezya Havayolları uçağı 17 Temmuz 2014 tarihinde 33 bin feet (yaklaşık 11 bin metre) irtifada uçuyordu. Olaydan 3 gün önce çok ykın bir bölgede 21 bin feet (yaklaşık 7 bin metrede) uçan bir Ukrayna askeri kargo uçağı olan Antonov AN-26 vurulmuştu.

 

APRON24.COM

0 0 vote
Article Rating

Share
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments