logo

NORVEÇ’TE HAVAYOLU GREVİ KİRİZİ !

İskandinavya’nın en büyük hava yolu şirketi, Norwegian Havayolları’nda günlerdir süren grev yüzünden, binlerce yolcu perişan oldu.

Norveç, İşveç ve Danimarka’daki tüm iç hat seferlerini iptal etmek zorunda kalan Norwegian Havayolları, İskandinav ülkeleri arasındaki uluslararası uçuşlarını da iptal etti. Şimdiye kadar ise taraflar arasında anlaşma sağlanamadığı, grevden dolayı mağdur olan yolcu sayısının 150 bin’e ulaştığı vurgulandı.

Geçtiğimiz haftalarda başlayan grevin, şirket bünyesinde çalışan pilotların, toplu iş sözleşmesi isteğiyle başladığı belirtildi. Yaklaşık 70 pilotun greve gitmesiyle başlayan direnişin, daha sonra 650 pilotun daha greve dahil olmasıyla oldukça yankı uyandırdığına işaret edildi.

Norwegian-787

800 KABİN MEMURUNA ZORUNLU İZİN !

Şirket yetkililerinin, pilotların greve gitmesi nedeniyle, yaklaşık 800 kabin memuruna da zorunlu izin verdiği açıklandı. Norwegian Havayolları’nın, iptal edilen seferleri gerçekleştirebilmek için farklı havayollarından uçak ve mürettebat kiraladığı kaydedildi.

Pilotların ana sendikası Parat’ın da aralarında bulunduğu birçok kişi ve kurum, şirketin bu hamlesini oldukça sert eleştirdi. Uygulanan hamlenin grev kanunlarına aykırı olduğunu belirten İşveç Başbakanı Stefan Löfven, bu tür hamlelerin grev esnasında kabul edilemez olduğunu belirtti.

KJOS:  “SORUMLULUK BİZE AİT”

Löfven’e yazdığı özel bir mektupla cevap veren Norwegian Havayolları Kurucusu ve Genel Müdürü Bjørn Kjos ise “Avrupa kanunlarına göre, yolculara yönelik sorumluluk bize ait. Norwegian Air Norway’de grev olduğunda, diğer şirketlerden bizim için uçmalarını rica ettik. Kimse grev kanunlarını çiğnemedi” dedi.

Grev’deki iki tarafın da en kısa zamanda sorunu çözmek için uğraştığı aktarıldı. Geçtiğimiz Cuma günü, hem sendika hem de şirket yetkilileri gönüllü olarak Ulusal Arabulucu’da buluştu. Ancak Ulusal Arabulucu da ,16 saat süren müzakerelerin sonunda henüz bir çözüm bulunamadığı duyurdu.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+1 = ?