logo

O ASKERLERİ LİNÇTEN POLİS KURTARDI

kule

Atatürk Havalimanı’ndaki kuleye giren ve kuleye çıkarak uçuş trafiğini durduran askerler, “Biz tatbikata katıldığımızı sanıyorduk” dedi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki Paralel Yapı’nın darbe girişimiyle birlikte önceki gece 22.10 sıralarında bir adet tank ve askeri araç içindeki bir grup asker Atatürk Havalimanı’na geldi. Askerler dış nizamiye kapısından havalimanına araç yolcu girişi yapılmasına izin vermedi. Daha sonra askerlerden bir kısmı havalimanındaki Uçuş Kontrol Kulesi’ne geçerek önce uçakların kalkış yapmasına engel oldu. Havadaki uçakların bazıları sorunsuz iniş yaparken, bazıları ise başka meydanlara yönlendirildi.

ahl_tank_insan

HALK, HAVALİMANINA AKIN ETTİ

Bir süre sonra Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan halktan sokağa çıkmasını istediği konuşmayı yaptı. Bunun üzerine vatandaşlar, meydanlara ve Atatürk Havalimanı’na akın etti. Askerler, Dış Hatlar Terminali’nden İç Hatlar Terminali’ne giderken terminaldeki vatandaşların tepkisiyle karşılaştı. Askerlerin havalimanı dışına çıkmasını isteyen vatandaşlar, kendilerine silah doğrultulması üzerine askerleri kovaladı. İç Hatlar Terminali’nde bir büfeye sığınan askerleri, havalimanı polisi linçten kurtardı. Bu sırada vatandaşlar “Vatan sana canım feda” diye sloganlar attı. Polis tarafından büfeden uzaklaştırılırken bazı askerler, “Bize tatbikat yapılacağı söylendi. Onun için havalimanına geldik” dedi. Girişim, başarısız biçimde 00.55’te sona erdi. Havalimanını ele geçirmeye çalışan 43 asker ile onlara komuta eden Kara Kuvvetleri Personel Başkanlığı Mesleki Gelişim Şube Müdürü Piyade Albay Mustafa Kol gözaltına alındı. Hava Kontrol Merkezi’ne girerek uçuş trafiğini ele almaya çalışan askerlerle Hava Harp Okulu’nda muvazzaf Binbaşı Yusuf Yenihayat da işgal ettiği kulede yakalandı.

CEVDET ÖZDEMİR-Sabah

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+2 = ?