logo

AHL’DE ABD YOLCULARINA YENİ UYGULAMA!

Atatürk Havalimanı’ndan ABD’ye uçuşlarda kabin bagajlarının kontrol edilmesi için satın alınan tomografi cihazları da test amacıyla kullanılmaya başlandı. Atatürk Havalimanı’na kurulan iki cihaz bu gün sabah Şikago uçağının körüğünde hizmet vermeye başladı.


Dış Hatlar Terminali arındırılmış salondaki son kontrol noktasına kurulan cihazlar ilk olarak Türk Hava Yolları’nın İstanbul-Şikago uçuşundaki yolcularına kullanıldı.Yolcuların kabine alacağı eşyalar tomografi cihazından geçirildi.Tomografi cihazları, üst düzeyde patlayıcı tehdit algılaması sağlıyor. Havacılık güvenliğinde kullanılan saatte 500 bagaj tarayabilen cihazlar, katı sıvı ve tabaka patlayıcıları anında tespit edebiliyor.Tarama yaptığı nesnelerin görüntüsünü 3 boyutlu ekrana yansıtan cihaz detaylı tarama olanağı tanıyor.Bu arada Atatürk  Havalimanı için satın Vücut Tarayıcılar da gelecek hafta kullanılmaya başlaması planlanıyor.Satın alınan Vücut Tarayıcılar da görev yapacaklar İngiltere’ye eğitimi gönderildi.Cihazların kısa bir süre içinde terminalde kurulumu yapılacak.

Cihazdan geçen yolcular ise, bu uygulamadan memnun olduklarını söylerken.” Bu uygulamanın her havalimanında yapılması gerektiğini söyledi.

Tomografi cihazlarını kullanacak olan TAV Güvenlik personeline eğitim verildi. TAV Güvenlik personelinden yaklaşık yüz görevli tomografi cihazları için eğitim aldı.

İLKKEZ ATATÜRK HAVALİMANI’NDA KULLANIYDI

Atatürk Havalimanı yetkilileri bu  tomografi cihazının ABD’nin elektronik yasak uyguladığı ülkeler arısında ilk olarak Atatürk Havalimanı’nda uygulandığını söyledi. Ayrıca Pazartesi günü ABD’den bir heyet gelerek, cihazları denetleyecek.

 

0 0 vote
Article Rating

Share
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments