logo

O HAVALİMANINDA SEFERLER NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde terör olayları nedeniyle uçuşların durdurulduğu Selahaddin Eyyubi Havalimanı’nda, sokağa çıkma yasağının kaldırılmasının ardından seferlerin tekrar başlayacağı bildirildi.

HAKKARİ HAVALİMANI11

Terör örgütü PKK’nın saldırılarıyla yapımını engellemeye çalıştığı,  ancak 102 milyon lira harcanarak 5 yılda tamamlanan havalimanı, 26 Mayıs 2015’te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun katıldığı  görkemli törenle hizmete açılmıştı.

HAKKARİ HAVALİMANI AÇILIŞI

Türk Hava Yolları (THY), bu tarihten itibaren bölge halkına ulaşım  konusunda büyük kolaylık sağlayan havalimanına düzenlediği seferleri, artan terör  saldırıları nedeniyle 5 Ağustos’ta durdurmuştu. Bölgeye yapılan en büyük yatırımlardan olan ve terör örgütü PKK’nın  inşaat aşamasındayken düzenlediği saldırılarla yapımını engellemeye çalıştığı  Selahaddin Eyyubi Havalimanı’nda 284 gündür uçak seferleri yapılamıyor. 

Türkiye’nin en uç noktasında, İran ve Irak sınır kapılarının bulunduğu  Yüksekova’daki havalimanını güvenlik gerekçesiyle kullanamayan vatandaşlar, batı  illerine seyahat edebilmek için 4 saatlik karayolu yolculuğunun ardından Van’daki  havalimanına gidiyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından bugün açılışı gerçekleştirilecek, Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde yapımı tamamlanan Yüksekova Havalimanı için bütün hazırlıklar tamamlandı. Havalimanına inen ilk uçak, törene katılacak bakan, protokol üyesi ve basın mensuplarını ilçeye getirdi. (Özkan Bilgin - Anadolu Ajansı)

UÇUŞLAR NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Yıllık 1 milyon yolcu kapasitesi bulunan havalimanında uçuşların  tekrar yapılabilmesi için, ilçede 13 Mart’taki sokağa çıkma yasağıyla başlatılan  ve 20 Nisan’da 200 teröristin etkisiz hale getirilmesiyle tamamlanan “Jandarma  Uzman Çavuş Ramazan Gülle Operasyonu” sonrasındaki arama tarama çalışmalarının  bitirilmesi bekleniyor. 

Yetkililer, 24 saat süreyle açık tutulan, tüm personel ve ekipmanların  hazır beklediği havalimanında, sokağa çıkma yasağının bitmesinin ardından  seferlere başlanacağını bildirdi. Günlük uçak tarifelerine Selahaddin Eyyubi Havalimanı’nı ekleyen THY,  yasak nedeniyle bu seferlerini askıda tutuyor.

 

APRON24.COM

0 0 vote
Article Rating

Share
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments