logo

O UÇAK DÜNYA TURUNA BAŞLADI !

Güneş enerjisiyle çalışan Solar Impulse,  tarihi dünya turuna su sabah başladı. Uçak, 500 saat havada kalacak ve 35 bin km yol kat edecek. 

brisa-solar-impulse2

 

500 SAAT HAVADA KALACAK

Toplamda 500 saat havada kalacak olan uçak, 35 bin kilometre yol kat edecek. Bu tarihi projenin uluslararası resmi sponsorları arasında yer alan Brisa, Türkiye’ nin özel sektörünü temsil edecek. Solar Impulse’ı tarihi yolculuğuna uğurlamak üzere Abu Dhabi Al Bateen Havaalanı’nda, Brisa Genel Müdürü Hakan Bayman, uçağın pilotları Bertrand Piccard ve Andre Borschberg ile bir araya geldik. “Vizyonumuz doğrultusunda sürdürülebilir enerji kaynaklarının önemine dikkat çeken bu inovatif projenin bir parçası olmayı, sorumluluğumuz olarak gördük” diyen Bayman ile projeyi konuştuk.

KAMPANYALAR YÜRÜTECEK

Solar Impulse, dünya turu kapsamında sırasıyla Uman, Hindistan, Burma ve Çin’e uğradıktan sonra, Pasifik Okyanusu’nu geçerek Havai’ye ulaşacak. Oradan ABD’ye geçecek olan Solar Impulse, daha sonra Atlantik Okyanusu’nu aşarak Abu Dabi’ye dönmeden önce Avrupa ya da Kuzey Afrika’da son molasını verecek. Solar Impulse, uğrayacağı ülkelerde yenilenebilir enerji kaynaklarına ilişkin bilinci ve kullanım alanlarını yaygınlaştırmak amacıyla hükümetlerle ortak kampanyalar yürütecek.

Brisa+SolarImpulse+02

47 KM/SAAT HIZLA HAVALANIYOR

17 bin güneş paneli yerleştirilmiş 72 metre uzunluğundaki kanadı ve karbon fiber gövdesi ile Solar Impulse uçağı sadece 2 bin 300 kilo ağırlığa sahip.

Bu sayede havalanması için 150 metrelik bir pistte ve saatte 47 km hıza ulaşması yeterli oluyor.

Havada ise deniz seviyesinde en düşük 36 km/s, en yüksek ise 90 km/s hızla uçabiliyor.

En yüksek irtifası olan 8 bin 500 metredeki minimumda 57 km/s, maksimumda ise 140 km/s hızla seyredebiliyor.

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+10 = ?