logo

O’NUNLA NE KADAR GURUR DUYSAK AZ !

Türk lise öğrencisi ABD Uzay ve Roket Merkezi’nde eğitime katıldı. İstanbul Kartal Fatin Rüştü Zorlu Anadolu Lisesi öğrencisi Metin Özyıldırım, dünyada sadece üstün zekalı gençlerin seçildiği çok saygın kursa katılan ilk Türk öğrencisi olarak tarihe geçti.

metin_1

Honeywell (NYSE: HON) tarafından düzenlenen, 39 farklı ülkeden ve ABD’deki 26 eyalet ve bölgeden toplam 306 öğrencinin 2015 yılında katıldığı Honeywell Leadership Challenge Academy (HLCA) programında bu yıl milletçe göğsümüzü kabartan bir ilk yaşandı. İstanbul Kartal Fatin Rüştü Zorlu Anadolu Lisesi öğrencisi olan Metin Özyıldırım bu eşsiz programa katılan ilk Türk genci olarak tarihe geçti. Liderlik programı, iki hafta boyunca aralıksız olarak Alabama, Huntsville’deki ABD Uzay ve Roket Merkezi’nde yürütüldü.

roketegitim

ZORLU GÖREVLER İÇİN EKİP OLUŞTURDULAR

Program sırasında 16-18 yaşları arasındaki öğrencilere, temel liderlik becerilerini pekiştirecek ve profesyonel deneyimlerini bizzat paylaşacak deneyimler aktarıldı. Genç örgencilere bu deneyimleri bilim insanları, mühendisler ve eski astronotlarlar yaşattı. Öğrenciler kendi roketlerini tasarlamak, yapmak ve test etmek; simülasyonlu astronot eğitimine, mekik görevlerine, ay yürüyüşüne katılmak gibi zorlu görevler için ekipler oluşturdu.

roketegitim5

“HAYATIMIN EN OLAĞANÜSTÜ FIRSATI”

Bu saygın kursa katılan ilk Türk öğrenci olan Metin Özyıldırım, “HLCA programının eğitim geleceğimi değiştireceğine inanıyorum.  Hiç kuşkusuz bu benim için olağanüstü bir fırsat” dedi. Özyıldırım, her zaman bir NASA programına katılmayı hayal ettiğini; HLCA programına katılmanın ve  bu heyecanı dünyanın dört bir yanından gelen diğer öğrencilerle paylaşmanın farklı potansiyel kariyer olanaklarını anlamasına yardımcı olduğunu belirtti.

roketegitim3

“Hedefimiz, geleceğin zorlu görevlerinin üstesinden gelebilecek liderler, mühendisler ve bilim insanlarından oluşan yeni bir nesil yetiştirmeye devam etmektir” diyen Honeywell Türkiye ve Orta Asya Başkanı Orhan Geniş ise sözlerini şöyle tamamladı:  “HLCA programı bu müstesna öğrencilerin anlamlı, bilim ve matematiğe dayalı zorlu görevlerde yer almalarını sağlayacak ve onlar için gelecek vaat eden STEM kariyerleri dünyasının kapılarını aralayacaktır.”

0 0 vote
Article Rating

Share
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments