logo

ORDU-GİRESUN HAVALİMANI REKORA UÇTU!

havas_ordu

Avrupa’nın ve Türkiye’nin tamamı deniz üzerine kurulan, ilk havalimanı olma özelliğini taşıyan Ordu-Giresun Havalimanı tahminlerin üzerinde rekor yolcu sayısına ulaştı.

enver_yilmaz

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, yaptığı açıklamada 22 Mayıs’ta resmi açılışı yapılan havalimanında yolcu sayısının her geçen gün arttığını söyledi. Havalimanının bölgenin yüzyılın projesi olarak değerlendirildiğini belirten Başkan Yılmaz “Bu prestij projemizin yoğun şekilde çalışması bizleri son derece mutlu etti. Açıldığı ilk günlerde çalışıp çalışmayacağı, ‘Günde bir iki uçak iner mi, inmez mi’ tartışmasının yapıldığı havalimanımıza bugün itibarıyla günlük 12 uçak seferi yapılmaktadır. 11 Aralık Cuma gününden itibaren de bu seferler 16’ya çıkarılacak” dedi.

ordu_giresun_thy

1300’ÜN ÜZERİNDE UÇAK İNDİ

Başkan Yılmaz, Ordu-Giresun Havalimanı’ndan Ankara, İstanbul ve İzmir uçuşlarının gerçekleştiğini ifade ederek, “Ordu ve Giresun’un yıllar önce göç vermesiyle il dışında yoğun bir nüfus yoğunluğunun olduğunu biliyorduk. Havalimanının açılması bunu bir kez daha ispatlamış oldu. Şu ana kadar 1300’ün üzerinde uçak havalimanımıza indi” diye konuştu.
Çevre havalimanlarından birini de yolcu kapasitesi itibarıyla aştıklarını anlatan Başkan Enver Yılmaz; “Yıllık 2 milyon hedeflenen havalimanımızın önümüzdeki yıl Karadeniz Bölgesinde en fazla yolcu kapasitesi rekorunu geçeceğini tahmin ediyoruz. Her gün Ankara, İzmir ve İstanbul’a düzenli uçuşlar birden fazla devam diyor. İnşallah Ocak ayından itibaren Kıbrıs uçuşları ve Mayıs ayı itibarıyla da Almanya ve Avusturya uçuşları başlayacak” dedi.

ordu-giresun_1

BEKLENTİLERİN ÜZERİNDE YOLCU SAYISI

Başkan Yılmaz, 166 bin yolcunun havalimanını kullandığına işaret ederek şunları söyledi; “Denizdeki havalimanı, beklentilerimizin üzerinde yolcu sayısına ulaşarak tahminleri alt üst etti. Yoğun yolcu kapasitesiyle Ordu-Giresun Havalimanı’nın denize dolgu yapılarak kurulması farklı da bir hava vermiş oldu. Çünkü gelen yolculara bakıldığında bazıları sadece havalimanını görmek için uçuyor. Özellikle özel havayolu şirketlerinin buraya girmesi ve bilet fiyatlarının düşmesiyle bu durumda daha fazla bir artış olduğu gözleniyor. Yolcuların birçoğu günlük olarak gidiş geliş yapıyor.

HÜKÜMETİMİZE TEŞEKKÜR EDİYORUM

Havalimanının yolcu sayısını görünce çok mutlu olduklarını dile getiren Başkan Yılmaz “Bu aynı zamanda hükümetimizin hava ulaşımı ve yatırımlarına vermiş olduğu öneminin de bir göstergesidir. Bu yatırımı bölgemize kazandıran hükümetimize tekrar çok teşekkür ediyorum. Bu proje açıldığı ilk günden bu yana rekorlar kırmak suretiyle bizleri çok şaşırttı. İnşallah 2016 yılında Türkiye’nin yolcu kapasitesi itibarıyla en fazla aktif beş büyük havalimanı içine girecektir. Buna yürekten inanıyoruz” dedi.  Başkan Yılmaz, havalimanın iş dünyası sektörünün çok fazla işine yaradığını, bölgeye yatırım yapmak isteyen iş adamları sayısının günden güne arttığını sözlerine ekledi.

 

Kaynak:DHA

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+4 = ?