logo

ÖZDEMİR: “TÜM UÇAKLAR KÖPRÜYE YANAŞACAK”

nihat-ozdemir

Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, yeni havalimanında tüm uçakları köprülere yanaştıracaklarını, yolcuları hızlı yollar ve yürüyen bantlarla bir an önce bagaj sisteminin önüne getireceklerini söyledi.

Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Türkiye’nin son 10-12 yıl içerisinde altyapı konusunda önemli mesafe katettiğini belirterek, bunun sebebinin 2023 hedefleri olduğunu, geçen yıla göre bu hedefleri tutturacaklarını düşündüğünü ancak 2015 yılının iyi geçmediğini söyledi.

Vodafone Türkiye’nin ana sponsorluğunda, Capital ve Ekonomist dergilerinin öncülüğünde düzenlenen CEO Club buluşmaları kapsamında “Altyapı Liderleri Zirvesi” gerçekleştirildi. Zirvede konuşan Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, “İnşallah 1 Kasım’da yapılacak seçimlerde ‘Bundan sonra ne olacak?’ sorusunun cevabını alırız. Türkiye tekrar yoluna devam eder. Çünkü bu yılı ‘durun bakalım ne olacak?’ sorusu ile geçirdik” diye konuştu.

Türkiye’nin son 12-13 yıldaki ekonomik büyümesine değinen Özdemir, bu süreçte başlayan bütün altyapı projelerinin hızla ilerlediğini anlattı.

“3. HAVALİMANI İNŞAATI HIZLA İLERLİYOR”

Özdemir, Limak-Kolin-Cengiz-Mapa-Kalyon Ortak Girişim Grubu tarafından, Yap-İşlet-Devret (YİD) modeliyle inşa edilen üçüncü havalimanının inşaatının yapımının hızla ilerlediğini kaydederek, burada şu anda 2 bine yakın kamyonun, bine yakın ekipmanın çalıştığını aktardı. Havalimanı inşaatında şu anda çalışan 7 bin kişinin sayısının ilerleyen günlerde 30 bin’e yükseleceğinin altını çizen Özdemir, “Finansmanını çözdük gibi. Bir iki tane ufak nokta kaldı. Bu ay içerisinde hızla kredi anlaşmasını sonlandıracağız. Almış olduğumuz 750 milyon avroluk köprü kredi ile inşaata tam hız devam ediyoruz” dedi.

“2018’İN İLK ÇEYREĞİNDE UÇAKLARI İNDİRİP KALDIRACAĞIZ”

Özdemir, 2018’in ilk çeyreğinde üçüncü havalimanına uçakları indirip kaldırmaya başlayacaklarını dile getirerek, şöyle devam etti:

“1 milyon 300 bin metrekare ana terminal binası yapıyoruz. İçerisinde hem iç hem de dış hatlar olacak. 120 civarında kapımız olacak. Artık daha uçak geldiğinde ‘açığa mı köprüye mi yanaşacağız’ endişesi olmayacak. Tüm uçakları köprülere yanaştıracağız. Köprülerimizden hızla sizleri terminale alacağız. Hızlı yollar ve hızlı yürüyen bantlarla bir an önce sizi bagaj sisteminin önüne getireceğiz. Dünyanın en iyi bagaj sistemini bağlamak üzereyiz. Çok iyi çalışıyoruz. Güzel bir proje oldu, hep yabancılar hazırladı. Altyapıyı hemen hemen çözdük. Çok hızlı çalışıyoruz. İnşallah verdiğimiz söz üzerine 2018’in ilk çeyreğinde havalimanını açacağız. Singapur Changi Havalimanı’nda bir yolcunun terminale girmesiyle terminali terk etmesi arasında 11 dakika süre var. New York’ta bu süre bir buçuk saatin üzerine çıkabiliyor. Biz Singapur’un rekorunu geçemeyiz ancak ona yaklaşacağız” dedi.

 

APRON24.COM

 

0 0 vote
Article Rating

Share
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments