logo

PEGASUS’A İKİ YEŞİL SERTİFİKA !

Türkiye’de özel sektör havacılığının lideri Pegasus Hava Yolları , İzmir ve Antalya’da da ‘Yeşil Kuruluş’ unvanını aldı.

Pegasus Havayolları, 2013’te İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı için aldığı “Yeşil Kuruluş” unvanını, bu yıl da İzmir Adnan Menderes Havalimanı ve Antalya Havalimanı için almaya hak kazandı.

Pegasus Havayolları, çevreye gösterdiği duyarlılık ve bu doğrultuda yürüttüğü çalışmaları ile 2013 yılında İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda “Yeşil Kuruluş” seçilmişti. Şirket, SHGM tarafından 2009 yılında başlatılan ve uygulama esaslarında yapılan değişikle 2014 yılından itibaren TSE ile işbirliği içinde yürütülen proje kapsamında verilen ‘Yeşil Kuruluş’ unvanını bu yıl da Antalya ve İzmir Adnan Menderes Havalimanı için almaya hak kazandı.

sertac_eksi

SERTİFİKAYI SHGM GENEL MÜDÜRÜ BİLAL EKŞİ VERDİ

Havalimanlarında faaliyet gösteren kuruluşların, çevreye ve insan sağlığına verdikleri önem doğrultusundaki çalışmalarının artırılması amacıyla başlatılan ‘Yeşil Havaalanı’ projesine bağlı olarak bir kez daha ‘Yeşil Kuruluş’ seçilen Pegasus Hava Yolları, SHGM tarafından düzenlenen tören ile belgelerini aldı. Törene katılan Pegasus Hava Yolları Genel Müdürü Sertaç Haybat’a belgeleri Sivil Havacılık Genel Müdürü Bilal Ekşi teslim etti.

yesilhavalimani4

TSE’YE BAŞVURARAK SERTİFİKALARI KAZANDI

Pegasus Havayolları atık yönetimi, doğal kaynak yönetimi ve emisyon yönetimini kapsayan proje şartlarını sağlayarak, TSE’ye başvurusunu gerçekleştirdi ve SHGM’nin değerlendirme sürecinin ardından bu unvanı elde etti. Ayrıca Pegasus, geçen yıla oranla genişleyen filosu ve yüzde 17.3 artan yolcu sayısına rağmen, özellikle yakıt tasarrufu uygulamaları ile uçuş başına yakıt tüketimini azaltarak, misafir başına düşen karbon salınımını yüzde 5,18 düşürdü.

sertac

“ÇEVREYİ  KORUYARAK HAVALANIYORUZ”

Pegasus Havayolları Genel Müdürü Sertaç Haybat, sertifika alımlarını değerlendirirken “Çevreyi koruma yönünde gerçekleştirdiğimiz çalışmalarımız ile verimliğimizi arttırmaya devam ediyoruz. İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan sonra bir kez daha İzmir ve Antalya Havalimanı’nda gerekli şartları yerine getirerek ‘Yeşil Kuruluş’ unvanını kazandık. Bu unvanı almamızı sağlayan çevre yönetimi faaliyetlerimiz arasında, emisyon salımı azaltılmasına yönelik çalışmalarımız başta gelmektedir. Bu anlamda, yakıt tüketimimizi ve dolayısıyla karbon emisyonumuzu azaltmaya yönelik çalışmalarımız, yakıt tasarrufu sağlayan operasyonel uygulamalarımız, uçaklarımızda yaptığımız hafifletme çalışmaları ve yeni teknolojik yatırımlarımız bulunmakta. Gelecek dönemlerde de çevreye yönelik geliştireceğimiz projeler ile ‘Yeşil Havayolu’ unvanını almayı ve bu doğrultuda Türkiye’de havacılık sektöründe değişim yaratan hava yolu şirketi olmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

 

 

 

0 0 vote
Article Rating

Share
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments