logo

PEGASUS’A NEDEN CEZA KESİLDİ ?

shgm_logo_1

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, gönüllü raporlama sistemi sayesinde Pegasus Havayolları’nda uçuş görev süresinin aşıldığı ihbarını aldı. Şirkette incelemeler yapması için bir ekip görevlendiren SHGM, raporlamadaki iddiaların doğru olduğunu tespit etti.

pegasus

Şirket yöneticilerine SHGM tarafından idari yaptırım cezaları verildi. SHGM ilk olarak Pegasus Havayolları’na para cezası verdi. Ardından uçuş işletmeden sorumlu genel müdür yardımcısı kaptan pilot Nadir Kabaş’ın form 4 yetkisini de iptal etti.

Kabin ekiplerinin uçuş sürelerinin ihlal edilmesiyle ilgili sorumlu tutulan Kabin Hizmetleri’nde ise Genel Müdür Yardımcısı Nurçin Özsoy ‘a Form 4 sahibi olmadığı için henüz bir ceza verilmedi.

Şirket genel müdürü Sertaç Haybat ile kalite müdürü Kemal Helvacıoğlu’na da ihtar cezası verildi. Pegasus Havayollarından konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

SHGM’nin twitter hesabından dün yapılan açıklamada,”Gönüllü Raporlamalardan da faydalanarak uçuş görev sürelerini aştığı iddiası yapılan ilgili havayolu firmasına denetleme yapılmıştır. Bu denetleme neticesinde firmaya, ilgili yöneticilerine para cezası kesilmiş; ilgili yöneticinin Form4’ü iptal edilmiştir” ifadeleri yer almıştı.

FORM-4 NE ANLAMA GELİYOR?
Bilindiği gibi form 4 yetkisi, havacılık işletmelerinde post holder olarak bilinen yöneticilere veriliyor. SHGM, şirketlerde herhangi bir usulsüzlük olması durumunda bu yetkiyi ve hatta yetki ile birlikte o kişiyi görevden alma hakkına sahip bulunuyor. SHGM’nin form 4 yetkisini iptal ettiği yönetici 2 yıl boyunca görev yapamıyor.

 

APRON24.COM

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+6 = ?