logo

PİLOTTAN KULEYE : “HERKES PAS GEÇİYOR…!”

“ 3-5 PİSTİNE NİYE İNDİRMİYORSUNUZ BİZİ, HERKES PAS GEÇİYOR”

Dün gece İstanbul’da etkili olan poyraz ve rüzgar kırılması nedeniyle uçuş trafiğinde aksamalar yaşandı. Bazı uçaklar bu nedenle pas geçmek zorunda kaldı. İniş için sıra bekleyen bazı uçakların pilotları ise kuleye “Efendim 3.5’e niye indirmiyorsunuz bizi, herkes pas geçiyor” diye sitem etti.

ucak_pas_gecme

Marmara’da özellikle akşam saatlerinde etkili olan poyraz fırtınası, uçuş trafiğini de olumsuz etkiledi. Hava koşulları nedeniyle bazı uçaklar pisti pas geçmek zorunda kaldı. Bir çok uçak ise havada tur atmak zorunda kaldı. Bazı uçaklar fırtına ve rüzgarın hızındaki veya yönündeki ani ve şiddetli değişiklik nedeniyle, pisti pas geçmek zorunda kaldı. Pilotlara ve yolculara zor anlar yaşatan şiddetli rüzgarın yönüne göre uçakların iniş ve kalkışları planlandı.

apron3

UÇAKLAR HAVADA YAKIT KRİTİĞİNE GİRDİ !

THY’nin Lizbon-İstanbul ve Katar Havayolları’nın Doha-İstanbul seferini yapan uçakları pisti pas geçmek zorunda kaldı. Katar Havayolları’nın Airbus 330 tipi uçağı şiddetli rüzgar nedeniyle pisti pas geçince, yakıt kritiğine girdi. Bu durum üzerine uçak Ankara Esenboğa Havalimanı’na yönlendirildi. Esenboğa Havalimanı’na iniş yapan uçak, yakıt aldıktan sonra Atatürk Havalimanı’na tekrar indi. Uçuş trafiğinin yoğun olduğu akşam saatlerinde bir pilotun, Atatürk Havalimanı Hava Trafik Kontrol Merkezi’ne anonsu dikkat çekti. Hava trafik kontrolörüne pilot, Sefaköy-Florya yönündeki 17-35 numaralı pistin 35 numaralı Florya pist başını kastederek “Efendim 3-5’e niye indirmiyorsunuz bizi, herkes pas geçiyor” demesi dikkat çekti.

İŞTE O SES KAYDI:

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+6 = ?