logo

PİLOTTAN KULEYE : “KUŞA ÇARPTIK !”

Atatürk Havalimanı’nda kuşlar, pilotların korkulu rüyası olmaya devam ediyor. Kuşların çarptığı uçaklarda zaman zaman hasarlar oluşurken, DHMİ yetkilileri pistlerde ve çevresinde kuşlar için sıkı önlemler alıyor.

DHMİ yetkililerinin gece gündüz çalışmalarına rağmen Atatürk Havalimanında yinede kuş çarpma vakaları yaşanıyor. Bu gün sabah saatlerinde Türk Hava Yolları’nın bir uçağına, iniş yaptığı sırada kuş çarptı. Kuş çarpan Türk Hava Yolları uçağında hasar oluşmazken, uçağın pilotu kule görevlilerine “Kuşa çarptık, pistte ölüsü olabilir” diye anons etti.

ahl_kule-1

Dün de Ataköy-Florya yönündeki 05-23 numaralı piste iniş yapan THY’nin bir uçağına kuş çarptı. Bu sabah saatlerinde Atatürk Havalimanına iniş yapan THY uçağının pilotu, Hava Trafik Kontrol Merkezi’ne “Echo 5 ve Echo 6(Taksi yolları) arasında kuşa çarptık pistte ölüsü olabilir” bilgilendirmesinde bulundu. Yine başka bir uçağın pilotu da iki gün önce “Taksi yolu üzerinde bir tane kuş ölüsü var follow me’yi ikaz edebilir misiniz? alsınlar” diye anonsta bulundu. Yaklaşık 6 kilogramlık bir kuşun,  saatte 300 kilometre hızla giden uçağa çarpma etkisi, 550 kilogramlık kuvvete eşdeğer.

İŞTE PİLOT İLE KULE ARASINDAKİ SES KAYDI :

 

0 0 vote
Article Rating

Share
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments