logo

PİLOTUN KADERİ AİRBUS’TAN GELECEK RAPORA BAĞLI

“BUGÜN AĞLAMIYORSAK O’NUN SAYESİNDE !”

Türk Hava Yolları’nın 25 Nisan 2015 tarihinde Milano-İstanbul seferini yapan “Gümüşhane” adlı Airbus 320 tipi uçağı büyük tehlike atlatmıştı. Uçağın kahraman pilotu Alphan Morkan’ın kaderi şimdi Airbus’tan gelecek rapora bağlı. Morkan için kurulan web sitesinde “Mucize Pilot, Bugün Ağlamıyorsak O’nur Sayesinde” yazısı dikkat çekti. 

motoru_yanan_ucak_2

Atatürk Havalimanı’nın Florya-Ataköy yönündeki pistine inişi sırasında uçağın sağ motoru ve kanadı piste vurdu. Kaptan pilot Alphan Morkan ve yardımcı pilot Gökberk Çağrı Karakollukçu’nun kokpitinde bulunduğu uçağın sağ motoru ve kanadı hasar gördü, sürtünmeden dolayı motoru da alev aldı.

Pas geçerek yeniden yükselerek tek motorla Atatürk Havalimanı’na inen ve pistten çıkan uçaktan 97 yolcu slide olarak adlandırılan acil tahliye botlarından aşağıya indirildi. 2006’da THY filosuna katılan ve kaza nedeniyle ağır hasar gören Airbus 320 tipi uçak hizmetten çıkarıldı.

Kazanın nedeni henüz netleşmezken ‘kuyruk rüzgârı türbülansı veya sert iniş’ gibi birçok iddia ortaya atıldı. Kazanın yaşandığı 25 Nisan’dan beri kaptan pilot Alphan Morkan’a uçuş verilmiyor. Kazadan sonra bir süre yine uçuş verilmeyen uçağın ikinci pilotu Gökberk Çağrı Karakollukçu ise yeniden uçuşlara başladı.

Alphan Morkan’ın yeniden uçuşlara başlayıp başlamayacağının Airbus’tan gelecek rapora göre belli olacağı belirtildi. Bu arada Kaptan Morkan için bir web sitesi kurulması ve içeriğinde “kahraman pilot Alphan Morkan, bugün ağlamıyorsak onun sayesinde” denilmesi de dikkat çekti.

Gökhan Artan/Habertürk

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+8 = ?