logo

PİLOTUN KAHVE KEYFİ UÇAĞI DÜŞÜRECEKTİ

Sırbistan Cumhurbaşkanı Tomislav Nikoliç’i taşıyan Falcon 50 tipi uçağın geçen hafta acil iniş yapmasına yol açan olayın sır perdesi aralandı.

Sırbistan İçişleri Bakanlığı’nın yaptığı soruşturma sonunda, olayın ikinci pilot Bojan Zoric’in yanlışlıkla kontrol paneline kahve dökmesiyle meydana geldiği ortaya çıktı. Zoric paneli temizlemeye çalışırken de bu kez istemeden acil durum düğmesine basarak sistemi çalıştırdı.

sirp_cumhur_1

UÇAK ANİDEN İRTİFA KAYBETMEYE BAŞLADI !

Bunun üzerine otomatik pilot devreden çıktı. Uçak da irtifa kaybetmeye başladı. 34 yaşındaki Fransız yapımı uçak irtifa kaybederken duruma kaptan pilot müdahale etti. Yeniden irtifa kazanan uçak yönünü Sırbistan’ın başkenti Belgrad’a çevirdi. Ancak bu sırada bir motor durdu. Ama daha sonra motor tekrar çalıştı.

PİLOTUN LİSANSI ASKIYA ALINDI !

Sırbistan Cumhurbaşkanlığı’ndan geçen Cuma yapılan açıklamada, Vatikan’a resmi ziyaret için havalanan uçağın havada motoru bozulduğu için Belgrad’a geri döndüğü açıklanmıştı. Sırp Sivil Havacılık İdaresi olaydan ötürü önceki gün ikinci pilotun lisansını geçici olarak askıya aldı.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+9 = ?