logo

QANTAS EN GÜVENLİ HAVAYOLU SEÇİLDİ

Avustralya’nın milli havayolu şirketi Qantas, geçen yıl olduğu gibi 2015’te de  “dünyanın en güvenli havayolu firması” ilan edildi.

HİÇBİR UÇAĞI DÜŞMEYEN TEK HAVAYOLU

AirlineRatings.com tarafından yayınlanan bir rapora göre, 94 yıldan bu yana uçuş yapan Qantas Havayolları’na ait hiçbir uçak düşmedi.

Qantas’ın dünyanın en güvenli uçak şirketi olmasının tek nedeni hiç kaza yapmamış olması değil. Qantas, uydular aracılığı ile bütün dünyadaki uçaklarının motorlarını anbean kontrol edebiliyor. Böylece olası teknik arızalar kazadan önce tespit edilerek, güvenlik sorunları aşılıyor.

qantas_ekip

QANTAS TRAFİK KONTROLDE DE ÖNDE 

Ayrıca uçuş esnasında yapılan kayıtlarla, uçağın ve uçaktaki personelin performansları sürekli olarak kayıt altına alınıyor. Gelişmiş elektronik sistemler sayesinde, pilotların hava trafik kontrol merkeziyle doğrudan bağlantı kurması konusunda da Qantas önde geliyor.

GEÇEN YIL UÇAK KAZALARINDA 986 KİŞİ ÖLDÜ

Rapor, 2014 yılının uçak kazaları açısından, havacılık sektörünün en kötü yıllarından birisi olduğuna işaret ediyor. Raporda, 21 ölümcül kaza, 986 insan hayatı kaybıyla 2014 senesinin son 10 yıllık havacılık tarihinin en kötüsü olduğu belirtildi. 21 uçak kazası, her 1,3 milyon uçuştan bir tanesinin kazaya uğraması anlamına geliyor. 2014 yılında 27 milyon uçuşla, 3,3 milyar yolcu taşındı.

2014 yılı kayıplarının asıl nedeni ise her ikisi de Malezya Havayolları’na ait MH370 ve MH17 numaralı yolcu uçakların düşmesi. Bunlardan gecen yıl 8 Mart’ta düşen MH370 numaralı uçak halen aranıyor. Sadece bu iki uçakta toplam 537 kişi hayatını kaybetti.

EN GÜVENLİ HAVA YOLLARINDA TOP 10

Qantas’ın birinci olduğu dünyanın en güvenli havayolları top 10 listesi alfabetik olarak şöyle sıralanıyor; Yeni Zelanda Havayolları, British Airways, Cathay Pacific, Emirates, Etihad, EVA Air, Finnair, Lufthansa ve Singapur Havayolları.

Düşük ücretli fakat güvenli havayolları ise yine alfabetik sırayla; Aer Lingus, Alaska Havayolları, İcelandair, Jetblue, Jetstar, Kulula.com, Monarch Havayolları, Thomas Cook, TUI Fly ve Westjet olarak sıralanıyor.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+8 = ?