logo

REKOR ATLAYIŞTA THY KAPTAN PİLOTU DA VARDI!

ABD’nin Illinois eyaletinde bir araya gelen 164 paraşütçü el ele ve baş aşağı pozisyonda dev bir çiçek figürü oluşturarak bir rekora imza atarken paraşütçüler arasında THY’nin kaptan pilotlarından Kaan Özenmiş’te vardı.

REKOR THY KAPTAN2
ABD’nin Illiniois eyaletinde 164 paraşütçü, 6 bin metreden atlayarak dünya rekoru kırdı.Saatte 386 kilometre hızla düşüşe geçen paraşütçüler, 138 katılımcıyla 2012 yılında kırılan eski rekoru geliştirdi. Dünyanın çeşitli ülkelerinden ‘seçilerek’ gelen paraşütler, 13 denemeden sonra yeni rekorun sahibi oldu.O paraşütçüler arasında THY kaptan pilotu Kaan Özenmiş’te vardı.Kaan Özenmiş paraşütle serbest atlayış’ın (skydiving) önemli bir dalı olan üç boyutlu, kafa üstü, ayaküstü ve bunların arasındaki geçiş hareketlerini kapsayan “Free fly”da, “Flyer Pro” noktasına kadar gelen ilk Türk serbest paraşütçü… Kaptan Özenmiş, havacılık tutkusundan dolayı paraşüt atlayışında serbest atlayışta karar kılmış. 14 yıllık pilot olan Özenmiş, Airbus 320-321 tipi uçaklarda görev yapıyor.

REKOR THY KAPTANÖzenmiş paraşüt sporuyla 1991 yılında 16 yaşında tanışmış. Boş günlerini paraşüt atlayışlarına ve antrenmanlarına ayırıyor. Tünel uçuşlarında ileriye seviyeye ulaşan Özenmiş, Chicago’da gerçekleştirilen ve 40 kişinin bulunduğu bir “head down” formasyonuna giren ilk ve tek Türk serbest paraşütçüsü de oldu. ABD, İspanya, Fransa, Birleşik Arap Emirliği’nde atlayışları olan Özenmiş, paraşütün yanı sıra motosiklet sporunun da tutkunu. Özenmiş aktif bir motosiklet pilotu olarak Türkiye Pist Şampiyonası’nda da yarışıyor.

REKOR THY KAPTAN 3

“SADECE YAŞANARAK ANLAŞILIR”

Rekor atlayışla ilgili sosyal medya hesabı aracılığı ile takipçilerine bir açıklama yapan THY kaptan pilotu Kaan Özenmiş,”Anlatılamayacak ve sadece yaşanarak anlaşılabilecek zihinsel olarak çok yoğun ,stresli ve fiziksel olarak zorlayıcı 4 günün sonunda 164 paraşütçü baş aşağı düşerken tutuşarak World Vertical Formation Record (Dünya Dikey Formasyon Rekorunu) kırdı ve ben ülkemizin tarihinde ilk defa bir dünya rekoruna girmeyi başaran bir parasutcumuz olarak bu rekorun içinde bulundum.Bana moral ve destek olan herkese cok ama cok tesekkurler.Seçme kamplarına gidebilmek icin Pekin’ den istanbul’a görevli gelip hiç durmadan iki saat sonra paraşütümü alıp Arizona’ya gittigim,15 gün sonra Şangay’dan görevli gelip yine hiç durmadan Florida’daki kampa gittiğim,dinlenme günlerimde Rusya’ya tunele ve atlayışa giderken yolda havada geçen saatler,yorgunluklar,dropzone ve tunelde gecen izin gunleri ,alınteri ve çalışmalar,şimdi hepsi bir rüya gibi gözümün önünden geçiyor” dedi.

APRON24.COM

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+1 = ?