logo

RUS YOLCU UÇAĞI SİNA ÇÖLÜNE DÜŞTÜ!

metrojet

Sharm-el Şeyh’ten havalanan Rus Metrojet Havayolları’na ait Airbus A321 tipi yolcu uçağının Sina Çölü’nde düştü. Uçak, Mısır hava sahasını Akdeniz üzerinde terk edip Türk hava sahasına girecekti.

Mısır’ın turizm merkezi Sharm-el Şeyh’ten havalanan ve içinde 224 yolcu ve mürettebatın bulunduğu Rus Metrojet (eski adı Kolavia) Havayolları’na ait Airbus A321 tipi bir yolcu uçağıyla radar teması kesildi. Uçakla son temasın Sina Çölü üzerinde, kalkıştan 23 dakika sonra kurulduğu bildirildi. Bölgede başlatılan arama-kurtarma çalışmalarında A321’in enkazına rastlandı.

Mısırlı yetkililerin verdiği bilgiye göre, uçağın ülke hava sahasını terk etmek üzere olduğu ve Türk Hava Trafik Kontrol Merkezi ile temasa geçmesi gerektiği bölgede temasın kesildiği bildirildi.Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) yetkilileri ise Rus uçağının Türk hava sahasına girmediğini belirtti.

Rus charter yani tarifesiz hava taşımacılığı yapan Metrojet şirketine ait A321 tipi uçağın EI-ETJ tescilli ve 1997 yılında imal edildiği açıklandı.

MISIR: “UÇAĞIN PARÇALARI SİNA ÇÖLÜ’NDE TESPİT EDİLDİ”

Mısır hükümeti Rus uçağın Sina’nın merkezinde düştüğünü doğruladı. Mısır hükümetinin resmi açıklamalarına göre, Başbakan Şerif İsmail uçağın düşmesinin ardından kriz komitesini çağırdı. Rus yolcu uçağının parçaları Mısır’da bulunan Sina Yarımadası’nın merkezinde bulundu

Şarm El Şeyh’den St. Petersburg’a uçan uçağın radardan kaybolduğu bildirildi. “Youm 7” portalında yer alan habere göre, Mısır güvenlik kuvvetlerinin olay yerini incelemeye aldığı ve Sina’nın kuzeyinde bulunan El Ariş kentinden 20 ambulansın gönderildiği belirtildi.

PİLOT: “TEKNİK SORUN VAR, KAHİRE’YE İNMEK İSTİYORUZ”

Şarm El Şeyh’den St. Petersburg’a giden uçağın pilotu kalkışın ardından, teknik sorun yaşadığı ve Kahire’ye iniş yapmak istediği bildirildi. Şarm El Şeyh Havalimanından yapılan açıklamada, “Uçağın kalkmasının ardından pilot bağlantıya geçti ve teknik sorunu bildirdi. Rotayı değiştirmeyi ve Kahir Havalimanı’nda iniş talep etti. Daha sonra bağlantı koptu” denildi.

flight_radar

Uçakla son temas Sina Çölü üzerinde kuruldu. O görüntü flight radar böyle yansıdı.

APRON24.COM

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+6 = ?