logo

RUSYA’NIN TÜRKİYE’DEKİ GÖZLEM UÇUŞU ERTELENDİ

air_plane

Rus gözlem uçaklarının Eskişehir ve Diyarbakır hava sahasında bugün başlaması beklenen gözlem uçuşları, Türkiye’nin talebi üzerine belirsiz bir tarihe ertelendi.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Türiye’nin resmen erteleme talebinde bulunduğunu, “Açık Hava Sahası Anlaşması” çerçevesinde yapılan rutin uçuşların ertelendiğini söyledi.

Basına açıklamada bulunan Konaşenkov, “Rus uzmanlar anlaşmalar çerçevesinde An-30B gözlem uçağı ile 12 Ekim’den itibaren Eskişehir v Diyarbakır üzerinde gözlem uçuşu yapacaklardı. Türkiye, Rusya Savunma Bakanlığı’ndan güvenlik operasyonları nedeni ile bu uçuşun ertelenmesini talep etti.” dedi.

Konaşenko, Türkiye’de yaşanan mevcut durum ve resmi talep dikkate alınarak Rusya Savunma Bakanlığı’nın gözlem uçuşunu erteleme kararı aldığını belirtti.

Diyarbakır ve Eskişehir üzerinde 12-16 Ekim tarihlerinde yapılması planlanan gözlem uçuşunda Türk askeri yetkililerin de eşlik etmesi öngörülüyordu. Rusya bugüne kadar Türkiye üzerinde 33 gözlem uçuşu gerçekleştirdi.

Açık Hava Sahası Anlaşması’na katılan devletler bir birlerinin hava sahasında gözlem uçuşları yapılmasına olanak sağlıyor. Anlaşmada 34 ülke yer alırken, Rusya bu anlaşmaya 26 Mayıs 2001’de dahil oldu.

APRON24.COM

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+9 = ?