logo

SABİHA GÖKÇEN HAVALİMANI METROSU BAKANLIĞA DEVREDİLDİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından çalışmaları yürütülen Sabiha Gökçen havalimanı bağlantısını sağlayacak metro hatları Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na devredildi.

Devredilen hatlar arasında metrobüs yoğunluğuna alternatif olarak düşünülen Söğütlüçeşme-İncirli metrosu da var. CHP’li Meclis Üyesi Tarık Balyalı, 9 yıl önce açılan Sabiha Gökçen Havalimanı’na hâlâ metro hattı ile ulaşılamadığına dikkat çekerek “İBB gerektiği kadar hızlı hareket etmedi, para sıkıntısı da çıkınca bakanlık devreye girdi” dedi.

Sabiha Gökçen-Kurtköy arasındaki 7.4 kilometrelik metro bağlantısı inşaat çalışmaları hali hazırda Ulaştırma Bakanlığı tarafından yürütülürken diğer hatların hepsi İBB projesiydi. Sabiha Gökçen-Kurtköy metrosunun uzatma hattı olacak. Sabiha Gökçen-Kurtköy metrosu hâlâ proje aşamasında. Geçtiğimiz yıl ÇED süreci tamamlanan hattında maliyeti 760 milyon TL olarak açıklanmıştı. 6 km uzunluğundaki 3 duraklı bu kısa hattın 2020 yılında açılması planlanıyordu.

Devredilen diğer metro projesi Altunizade-Sabiha Gökçen Havalimanı hattı da İBB’nin 2019 yatırım programında yer alıyor. 28 kilometrelik hat 11 istasyondan meydana geliyor. İBB’nin metrobüs hattındaki yoğunluğa alternatif olarak belirlediği 31 km’lik İncirli-Söğütlüçeşme metro projesinin de 2023 yılına kadar tamamlanması öngörülüyordu.

 

0 0 vote
Article Rating

Share
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments