logo

SABİHA GÖKÇEN’DE ŞOK İPTAL !

SABİHA GÖKÇEN İKİNCİ PİST İHALESİ İPTAL  EDİLDİ

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nın kapasitesini artıracak ikinci pist ihalesi yapıldıktan 11 ay sonra iptal edildi. 2014 yılında 23 milyon yolcuya hizmet veren Sabiha Gökçen Uluslar arası Havalimanı bu yıl 30 milyon yolcuyu ağırlamayı hedefliyordu. Bu hedefe ulaşmak için de kapasite artışı sağlayacak olan ikinci pist ihalesine çıkıldı.

sabiha_pist

SEKTÖRE ŞOK YAŞATAN GELİŞME !

Ancak havacılık sektöründe adeta şok etkisi yapan bir gelişme yaşandı. İhalesi geçen yıl Mart ayında gerçekleştirilen, Sabiha Gökçen Havalimanı ikinci pist birinci etap yapım işleri ihalesi iptal edildi. Devlet Hava Meydanları İşletmesi tarafından yapılan ihalede birinci etapta deplaseler, yollar ve tüneller inşa edilecekti. İhaleye 20 şirket katılmıştı.

sabiha_terminal

UYDU TERMİNALLER BAŞKA BAHARA KALDI

Plana göre geçen yıl Mart ayında yapılan ihalenin ardından Ekim ayında temel atılacak, arkasından da 2017’de ikinci pist hizmete girecekti. İhalenin iptal edilmesinin ardından nasıl bir yol izleneceği merakla bekleniyor.

Saatlik uçak trafiğini iki katına çıkartacak pistle birlikte, Sabiha Gökçen Havalimanı’na uydu terminallerin yapılması planlanıyordu. Ancak ihalenin iptal edilmesinin ardından, kaybedilen bir yıla yakın sürenin nasıl telafi edileceği. kocaman bir soru işareti olarak ortada kaldı.

sabihagokcen1

 

TÜM PLANLAR SEKTEYE UĞRADI 

Oysa Sabiha Gökçen Havalimanı yapılacak ikinci pist sayesinde 3. havalimanı inşa edilene kadar Atatürk Havalimanı’nın yükünü de azaltacaktı. Başta Sabiha Gökçen’i uçuşlarının merkezi haline getiren Pegasus Hava Yolları ve THY olmak üzere bir çok şirket gelecek yıllarda limandan sefer artırımına gidecekti. Bu ihale iptali sadece Sabiha Gökçen yönetimini değil, buradan yeni uçuş planları olan hava yolu şirketlerini de sekteye uğrattı.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+9 = ?