logo

SAHTE UÇUŞ KARTIYLA THY CIP’E GİRDİ

sahte_bilet1

Atatürk Havalimanı’na gelen bir yabancı yolcu sahte uçuş kartı ile THY CIP Lounge’a girmeyi başardı.

Polonyalı bilgisayar mühendisi Prezmek Jarosewksi hazırladığı sahte uçuş kartı ile Türk Hava Yolları CIP Lounge’ın güvenliğini aşmayı başardı. Jarosewksi saniyeler içinde sahte elektronik bilet yaptı.

Wired’ın haberine göre Jarosewksi hazırladığı sahte karekod ile Atatürk Hava Yolları’nda bulunan Türk Hava Yolları’nın CIP Lounge’ına giriş yaptı. Jarosewksi kodu yazış anını ve lounge’a girişini saniye saniye video ile kaydetti. Jarosewksi uçuş bilgilerini girerek saniyeler içerisinde bir biniş kartı oluşturdu. Videoyu 2016 Nisan ayında sosyal medyada yayınladı.

sahte_bilet

Yarın Las Vegas’taki Defcon teknoloji fuarında güvenliği nasıl aştığını anlatacak olan Jarosewksi yazdığı karekoda sadece THY’nin sefer bilgilerini girdi. Jarosewksi yaptığı açıklamada, “Bu tarz şeyleri yapabiliyorum. 10 saniyemi aldı.

Avrupa’daki havayollarında pek çok kez karekod kopyaladım. Asıl göstermek istediğim şey havayolu güvenliklerindeki sıkıntılar. karekodla bir uçak bileti oluşturmak oldukça kolay” ifadelerini kullandı. Biniş kartını oluşturan Polonyalı daha sonra CIP Lounge’a doğru hareket etti.

Sahte uçak bileti yaratmak yeni bir şey değil. FBI 2003 yılında benzer suçlardan dolayı pek çok hacker’ı gözaltına almıştı.

Kaynak: Sözcü

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+10 = ?