logo

SAUDIA’NIN TÜRKİYE’DEKİ 2. HATTI NERESİ?

saudia_ucak

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Mısır, Katar ve Ürdün vatandaşlarının, Doğu Karadeniz Bölgesi’ne olan talepleri arttı.

Ramazan Bayramı’ndan sonra Suudi Arabistan’ın 8 kentinden Trabzon’a uçak seferleri yapılacağını açıklayan Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım, çalışmaların sonuç verdiğini dile getirdi, “Geldiğimiz nokta ülke turizmi için de çok sevindirici” dedi.

Konuyla ilgili bilgi veren Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım, bölgeye çok yoğun talep olduğunu kaydetti.

Ramazan Bayramı’ndan sonra Suudi Arabistan’ın 8 şehrinden uçak seferleri yapılacağını ifade eden Kaldırım, “Doğu Karadeniz’i alternatif turizm merkezi haline getirmek için hedef pazarımız olan Körfez ülkelerinde yapılan tanıtımlar sonuç verdi. Fuarlara katılıp bölgemizin tanıtımını yaptık ve sonuçlarını da almaya başladık. 2010 yılında 30 bin olan Arap turist rakamı geçen yıl 450 bine yükseldi. Trabzon’a Suudi Arabistan’ın Riyad, Cidde, Medine, Tabük, El Kasım, Yanbu, Dammam ve Hail kentlerinden direkt uçak seferleri başlıyor. Kuveyt ve Abu Dhabi’den de seferler yapılacak” diye konuştu.

“Geldiğimiz nokta ülke turizmi için de çok sevindirici ve gurur verici” diyen Kaldırım, Arap ülkeleri turizminden Türkiye’nin sadece yüzde 5 pay alabildiğine işaret etti ve bu payı yükseltmeyi hedeflediklerini belirterek, “Bölgemizin, Körfez turizm pazarındaki şu anki konumunu sadece bir başlangıç olarak görüyoruz ve gidilecek daha çok yolumuz olduğunu düşünüyoruz. Turizm sektörüne sadece ekonomik girdi olarak bakmıyoruz, turizmi aynı zamanda bölgeyi sosyal ve kültürel yönden geliştiren bir kalkınma modeli olarak değerlendiriyoruz” ifadelerini kullandı.

Doğu Karadeniz’in turizmde altın yıllarını yaşadığını dile getiren Kaldırım, Ramazan Bayramı’ndan sonra başlayacak direkt seferlerin bölge turizmini canlandıracağını da sözlerine ekledi.

APRON24.COM

Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+5 = ?