logo

SAVAŞ PİLOTU 93 YAŞINDA GÖKLERLE BULUŞTU

cek_pilot_93_yasinda_uctu1

Çek savaş pilotu 93 yaşındaki Emil Bocek ordudan ayrıldıktan 70 yıl sonra tekrar bir zamanların gökyüzü hakimi Spitfire’da uçma isteğini gerçekleştirdi.

cek_pilot_93_yasinda_uctu

Bocek, diğer arkadaşlarıyla birlikte İngiltere’nin başkenti Londra’da Kraliyet Hava Kuvvetleri Aziz George Anma Günü’ne çağrıldı. Biggin Hill Havaalanı’nda yirmi uçuş gerçekleştiren Bocek, adeta yıllara meydan okudu.

cek_pilot_93_yasinda_uctu2

1944 yılında İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri’nde İkinci Dünya Savaşı sebebiyle 26 operasyon uçuşuna katılan Emil Bocek ikiz koltuklu Supermarine Spitfire tipi uçakta adeta anılarını tazeledi.

1940 Eylül’ünde orduya alınan Bocek, 1944 Ekim’inde Kanada’ya, ardından Kraliyet Hava Kuvvetleri 310 Squadron uçağına alınıp hizmetleri sonrası 1946 yılında orduyu bıraktı.

cek_pilot_93_yasinda_uctu3

O döneme tanıklık etmiş ve hala yaşayan en son savaş pilotlarından olan Bocek yılllar sonra “bunu tekrar yapabilmenin hayalini kurduğunu ve çok güzel anılarını canlandırdığını” söyledi.

Pilotun 41 yaşındaki torunu Marek Liskutin “Tüm organizasyon beklentilerimizin üzerinde. Burada olmaktan çok memnunuz” dedi.

APRON24.COM

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+5 = ?