logo

SAVÇENKO AÇLIK GREVİ BAŞLATIYOR

savcenko_aclik-grevi

Rusya’da tutuklu bulunduğu sırada kahramanlaşan Ukraynalı pilot ve milletvekili Nadejda Savçenko, yeni bir açlık grevine başlayacağı açıklamasında bulundu.

Savçenko, bu eylemine gerekçe olarak Ukraynalı yetkililerin Rusya’da ve ayrılıkçı bölgelerdeki otoritelerin elinde bulunan Ukraynalı savaş mahkumlarının serbest bırakılması için yeteri çabayı göstermemesini ileri sürdü:

“Ukraynalı otoritelerin basiretsizliği karşısında benim salıverilmemi hızlandıran mekanizmalardan birisi de açlık greviydi. Bugünden itibaren Ukraynalıların esaretten kurtarılması adına gücü elinde bulunduranların hareketsizliği karşısında bir kez daha açlık grevi ilan ediyorum. Olumlu bir sonuç alınana kadar eylemimi sürdüreceğim.”

Ukrayna’nın doğusunda devam eden çatışmalara gönüllü olarak katılan Savçenko Rusya yanlısı ayrılıkçılar tarafından Moskova’ya kaçırılmıştı.

Kadın pilot, iki Rus asker karşılığında takas edilerek ülkesine dönmüştü. Savçenko, 2014’te iki Rus gazeteciyi öldürmekten 22 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

APRON24.COM

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+10 = ?