logo

SHGM’DEN 4 HAVALİMANINDA ACİL DURUM DENETİMİ !

dalaman

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü(SHGM) acil ve beklenmedik durumlarda onaylı prosedürlere uyulup uyulmadığı ile ilgili Gaziantep, Mardin, Hezarfen ve Dalaman Havaalanlarına ürün denetimi gerçekleştirdi.

Uçuş emniyetinin muhafazasını teminen Eylül ayı içinde Gaziantep, Mardin, Hezarfen ve Dalaman Havaalanları’na yapılan denetlemelerde, ATC ünitelerinin Acil ve Beklenmedik Durumlar Prosedürleri uygulamaları kontrol edildi.

SHGM’den konuya ilişkin olarak yapılan açıklamada  “SHGM tarafından uçuş emniyetinin muhafazasının sağlanması amacıyla plansız yerinde uygulamalı olarak yapılan ürün denetimleri ile, sivil havacılıkla ilgili görev yapan lisanslı personelin acil ve beklenmedik durumlar karşısındaki uygulamalarda standardizasyonun sağlanması hedeflenmektedir. Bu çerçevede dört havaalanına yapılan denetlemeler sırasında, görevli hava trafik kontrolörleri tarafından yayınlı ve onaylı olan “Havaalanı Acil ve Beklenmedik Durumlar Prosedürleri” kapsamında gerekli işlemlerin doğru bir şekilde yerine getirildiği tespit edilmiştir. Hava trafik kontrolörü tarafından onaylı prosedür kapsamında gerekli işlemlerin başlatılarak ilgili birimler zamanında bilgilendirilerek uçuş emniyeti ile ilgili herhangi bir olumsuzluğa yer verilmediği görülmüştür.

Denetlemeler kapsamında ayrıca, motor arızası, kuş çarpması, acil tıbbi durum gibi ürün denetimleri de gerçekleştirilmiş olup, bu denetimler sonucunda; acil ve beklenmedik durumlarla ilgili yayınlı olan prosedürlere uygun davranıldığı tespit edilmekle birlikte, birtakım eksikliklerde tespit edilmiş ve eksikliklerin giderilmesi ile ilgili gerekli önleyici tedbirlerin de alınması için çalışmalar başlatılmıştır.

 

APRON24.COM

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+1 = ?