logo

SHGM’DEN SIKI KOKPİT GENELGESİ !

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SGHM), araştırdıkça altından Alman sivil havacılık otoritesinin hatalar zincirinin çıktığı Germanwing kazasından önemli dersler çıkardı.

SGHM, Germanwings ikinci pilotunun, kaptan pilotun tuvalete gitmesinin ardından kokpit kapısını kilitleyerek uçağı kasti olarak alçalma kumandasını verdiği olayın ardından tedbirleri sıklaştırdı. 150 kişinin ölümüyle sonuçlanan kazanın ardından kokpit güvenliğini mercek altına alan SHGM, yeni bir genelge daha yayınladı.

kokpit3

KOKPİTTE SÜREKLİ İKİ KİŞİ BULUNACAK !

Yeni genelgede  “Yeni kurallar bir (1)’den fazla kabin ekibi ile yolcu ve yük taşımacılığı veya sadece yük taşımacılığı gerçekleştiren havayolu işletmelerinde uygulanacaktır. Çift pilot ile uçuş gerçekleştirilirken, uçuşun kritik olmayan safhalarında operasyonel ya da fiziksel ihtiyaçlar giderilebilecektir. Ancak bu nedenlerle pilotlardan birinin kokpitten ayrılması durumunda, kokpitte en az iki kişi bulunacaktır” denildi.

Genelgedeki kararlar Türk Sivil Havacılık sektöründe faaliyet gösteren havayolu şirketleri ve tüm ilgili birimlere yazılı olarak bildirildi. Genelgenin tamamı SHGM’nin  www.shgm.gov.tr internet sitesinden okunabilir.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+9 = ?