logo

SİNGAPUR AIRLINES’IN BAŞARISININ SIRRI NE?

tw_tang_konusma

Dünyanın 5 yıldızlı havayolu Singapur Airlines’in başarısının sırrı ne? Neden hep ilklerin havayolu olmayı başarıyor? Bu soruların cevabını 24 sene şirkette farklı görevlerde bulunan, 1,5  yıldan beri de Singapur Hava Yolları Türkiye Genel Müdürlüğü yapan Mr. Tw Tang’tan aldık…

singapur_manset1

“TÜRKİYE UÇUŞLARINDAN ÇOK MEMNUNUZ”

Dost ülke Türkiye’de görev yapmaktan çok mutlu olduğunu dile getiren Singapur Hava Yolları Türkiye Genel Müdürü Tw Tang, “Singapur Hava Yolları’nın Türkiye’deki uçuşları 2015 yılında çok başarılı geçti. Daha fazla sefer yapmak istiyoruz ama Atatürk Havalimanı’ndan slot alamıyoruz. Üçüncü havalimanının tamamlanmasını dört gözle bekliyoruz. Tamamlandığında İstanbul’a Airbus A380 ve A550’lerle uçmayı düşünüyoruz. 2015 yılında dünyada yaklaşık yüzde 30 oranında bir yolcu yüzde 11.8 ‘de bir kapasite artışımız oldu. ‘2015, 2014’e göre neden çok iyi geçti?’ diye sorarsanız, bu şirketimizin yeni stratejisinin yakaladığı başarının sonucudur” dedi.

singapur_suit

SİNGAPUR HAVAYOLLARINI 5 YILDIZLI YAPAN STRATEJİLER

Starteji1: “Akılcı Büyüme ve yaygın taşımacılık”

Singapur Hava Yolları’nı başarılı kılan stratejileri 3 başlıkta anlatan Tang, “Birinci stratejimiz akılcı büyümedir. Singapur Hava Yolları artık sadece bir şirket olmaktan çıktı, hava yolu portföyü çok geniş büyük bir şirketler grubu haline geldi. Grup kendine ait 4 havayolu şirketiyle hizmet veriyor. Singapur Hava Yolları çok üst düzeyde kaliteli uçuş hizmeti eren Premium bir havayolu ve uzun mesafelerde hizmet veriyor. Daha bölgesel olan ve çok iyi hizmet veren ikinci havayolumuz Silkair ile Asya’ya yakın uçuşları gerçekleştiriyoruz. Low cost kategorisinde de 2 havayolumuz var. Scoot Airlines daha uzun menzilli, düşük maliyetli uçuşları gerçekleştiriyor. Tiger Airlines ile de Asya bölgesindeki daha yakın uçuşları gerçekleştiriyoruz. Asya’da 650 milyona yakın bir nüfus var. Bu insanlar ekonomik gelir düzeylerine göre farklı kategorilerde uçmak istiyor. Biz de hepsine havayolu hizmeti sunmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Strateji2: “Dünya devleriyle ortaklık”

Başarılı olmak için izlediklerin ikinci stratejiyi anlatan Singapur Hava Yolları Türkiye Genel Müdürü Tw Tang, “İkinci stratejimiz, dünyadaki büyük hava yolu şirketleriyle ortaklıktır. Bu çerçevede, Wirgin Avustralya’nın yüzde 33’ünü satın aldık. Bu hamle ile Avustralya-Yeni Zellan’da uçuş ağımızı genişlettik. Lufthansa ile yeni bir anlaşma yaptık. Bu anlaşma Avrupa’daki gücümüze güç katacak. Türk Hava Yolları ile çok iyi bir anlaşmamız var. Toplam 28 kente ortak kodla uçuyoruz. Bunun yanı sıra THY’nin dünyada uçtuğu tüm noktalara da fiyat anlaşmamız var. THY bizim rakibimiz değil, onlar bizim her zaman bir ortağımızdır. Biz Singapur Airlines ve THY olarak, ‘aramızdaki anlaşmayı nasıl genişletebiliriz, yolcuya nasıl daha iyi hizmet verebiliriz, fiyatları yolcunun lehine nasıl aşağı çekebiliriz?’ diye gayret sarf ediyoruz. Geçen hafta THY yönetimiyle bir toplantı yaptık. Bizleri tercih eden müşterilerimize birlikte daha iyi nasıl hizmet verebileceğimizi görüştük” şeklinde konuştu.

Strateji3: “Yeni uçuş merkezleri kurmak”

Dünyanın çok büyüdüğüne dikkat çeken Tang, “Dünyada sürekli büyüyen, genişleyen ve coğrafya değiştiren uçuş merkezleri var. Tabi ki İstanbul ve Singapur bölgeleri açısından çok avantajlı ve büyük uçuş merkezleri. Ancak bunların dışında cazibesi artan yeni merkezler de var. Bunlardan bir tanesi Hindistan. Bu ülkenin hem nüfusu çok büyük hem de yolcu potansiyeli gayet iyi. Bu potansiyeli değerlendirmek için Hindistan Hava Yolları ile Vistara ismiyle yeni bir ortaklık kurduk. Bu havayolu şirketi sayesinde Hindistan pazarında başarılı çalışmalar yapacağımıza inanıyoruz. Bu yolla da hem Hindistan içerisinde hem de buradan yapılacak uluslar arası seferlerle müşteri portföyümüzü genişletmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

singapur_kabin

“MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ BİRİNCİ ÖNCELİĞİMİZ”

Dünyada 5 yıldızlı havayolu olmayı, müşteri memnuniyetini hep birinci sırada tutarak başardıklarına dikkat çeken Tang, “Bunun için bir kısa adı Cem olan bir sistem kurduk. Customer Experience Management sistemi bize yolcularımızın isteklerine en kısa sürede yerine getirme imkanı sağlıyor. Yolcularımız rezervasyon ofisi, havalimanı ofisi veya uçaktaki hostesimizle bir araya geldiğinde, onlarla temasa geçtiğimiz her noktada isteklerini alıyor ve anında sisteme giriyoruz. Bu talepler bütün departmanlarca sistemden görülüyor. Örneğin siz yolcu olarak bugün ‘uçakta ikram edilen çilekli keki sevmiyorum, çikolatalı seviyorum’ dediniz. Hostes bunu hemen not alıyor ve sisteme giriyor. Diyelim 5 gün sonra Singapur Hava Yolları ile başka bir noktaya uçuyorsunuz. Orada ikram öncesi hostes uyarılıyor. Ve sistemde ‘Mehmet bey çikolatalı kek seviyor, sakın çilekli ikram etmeyin’ diye yazıyor. Hostes o zaman size çikolatalı kek servisi yapıyor” ifadelerini kullandı.

tw_tang_ekiple

SİNGAPUR HAVA YOLLARI TÜRKİYE OFİSİ ÇALIŞANLARI

Singapur Hava Yolları Türkiye Ofisi çalışanları her zaman takımdaşlık ve ekip ruhuyla hareket ediyor. Türkiye Genel Müdürü Tw Tang ile objektifimize poz veren ekibi daha yakından tanıyalım…

Derya Pekruh Gerçeker, Dijital Satış ve Pazarlama Sorumlusu olarak görev yapıyor. Esra Teker Sanun; Finans, İnsan Kaynakları ve İdari İşlerden Sorumlu. Mehtap Topçu Satış Müdürü olarak hizmet veriyor. Özlem Tabak, Rezervasyon ve Bilet Satış Sorumlusu. Ve Natali Damar, şirketin Dijital Satış ve Pazarlama Görevlisi.

APRON24.COM/ÖZEL HABER

 

0 0 vote
Article Rating

Share
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments