logo

SİNGAPUR HAVAYOLLARI REKOR UÇUŞA HAZIRLANIYOR

Singapur Havayolları 11 Ekim’de gerçekleştireceğini duyurduğu 19 saatlik dünyanın en uzun uçuşuna hazırlanıyor. 

Havayolu şirketi, Singapur Changi ile New York-Newark Liberty Havalimanları arasında yapılacak uçuşta kullanılacak Airbus A350-900ULR model ultra uzun menzilli uçakları teslim aldı.

Airbus’un yeni uçakları 24 bin litre yakıt deposuna sahip 20 saatten fazla havada kalarak yaklaşık 18 bin kilometre menzile uçabiliyor.

Sivil havacılıkta en uzun uçuş rekoru Doha ile Auckland arasında 14 bin 500 kilometrelik uçuşla Katar Havayolları’na ait. Singapur Havayolları’nın gerçekleştireceği Changi-New York hattının menzili ise 16,700 kilometre olacak.

Singapur Havayolları filosuna kattığı toplam 7 adet Airbus A350-900ULR uçağın, Kasım ayından itibaren Los Angeles uçuşlarında da kullanacağını açıkladı.

AYYYYYYYYYYYY

Singapur Havayolları, 9,700 deniz miline (dm) kadar yada 20 saatten fazla direct uçuş kapasitesine sahip olan yeni A350-900ULR’nın ilk kullanıcısı olacaktır. New York uçuşu, 18 saat 45 dakika kadar bir seyahat süresiyle beraber, yaklaşık 9,000 dm (16,700 km)’lik bir mesafeyi kapsayacak. Uçak, 67 adet Business Class koltuk ve 97 adet Premium Economy Class koltuğuyla, iki sınıf olarak tasarlandı.
Singapur Havayolları CEO’su Sayın Goh Choon Phong, “Bu, hem Singapur Havayolları, hem  Airbus için bir gurur anıdır ve sadece ortaklığımızı bir kez daha güçlendirdiğimiz için değil, aynı zamanda yüksek oranda geliştirilmiş bu yeni uçakla uzun menzilli uçuşları yeni mesafelere taşıma konusunda sınırları zorladığımız için” diyerek, açıklamada bulundu.
“A350-900ULR yolculuramıza daha fazla elverişlilik ve rahatlık sağlayacak ve uzun menzilli yolculukları ticari açıdan uygun şekilde gerçekleştirmemezi sağlayacak. Filo rekabet gücümüzü arttıracak ve Singapur faaliyet merkezini daha da büyütecektir.”
Airbus CEO’su Tom Enders ise şunları ekledi: “Direkt uçuşlarda birlikte yeni bir sayfa açtığımız için, bugünkü teslimat Airbus ve Singapur Havayolları açısından bir mihenk taşıdır. Rakipsiz menzili ve yakıt verimindeki ileri modeliyle, A350 sadece yeni ultra uzun taşıma hizmetlerine yönelik taleplere uygundur. A350’nin sessiz, geniş kabini ile SIA’nın dünyaca Page 2 of 2 Singapore Company Registration Number: 197200078R ünlü uçuş esnası hizmetlerinin birleşimi, yolculara, dünyanın çok uzun yollarında, en yüksek rahatlığı sunacaktır.”

TA350-900ULR, daha yüksek tavanlar, daha geniş pencereler, ekstra geniş bir gövde, daha sessiz kabinler ve jetlagı azaltmak amacıyla tasarlanmış aydınlatma gibi donanımlarla daha konforlu bir seyahat tecrübesi için dizayn edildi. Karbon bileşenli uçak gövdesi de, daha iyi bir kabin irtifası ve nem seviyelerine bağlı olarak, iyileştirilmiş hava kalitesine olanak sağlıyor.

Airbus A350-900ULR’nin özellikleri 

-Maksimum kalkış ağırlığı: 280 ton

-Yere inmeksizin 20 saatten fazla uçabiliyor

67’si Business Class olmak üzere 161 yolcu kapasiteli

Yakıt tankı: 24 bin litre.

Avustralya ulusal havayolları Qantas da 2022 yılında Sidney’den Londra’ya kesintisiz bir uçuş yapmak için bu jetten satın almayı düşündüğü bildirildi. Sidney-Londra uçuşunun 20 saat 20 dakika sürmesi öngörülüyor.

0 0 vote
Article Rating

Share
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments