logo

SUNEXPRESS YENİ HEDEFLERİNİ AÇIKLADI

sunexpress_2

Yılın ilk altı ayını 3.6 milyon yolcu ile önceki yıla göre yüzde 18 artışla tamamlayan SunExpress, 2015 sonu için koyduğu 1.1 milyar Euro gelir ve 8 milyondan fazla yolcu hedefini geçmeye hazırlanıyor.

sunexpress_genel_mudur1

Türk Hava Yolları ile Lufthansa’nın ortak kuruluşu SunExpress, 2015’i de rekor bir büyüme ve gelirle tamalamayı hedefliyor. Son üç yılda güçlü büyümesini sürdüren ve yılın ilk altı ayında 23.700 uçuşta 3.6 milyon yolcu taşıyan SunExpress, yolcu sayısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18’lik bir büyüme kaydetti.
İstanbul’da düzenlenen basın toplantısında konuşan SunExpress Genel Müdürü Jaan Albrecht, “Son üç yılda sağlıklı ve güçlü bir büyüme içerisindeyiz. Şirketimizin 25. yıl dönümünde 2014’ü rekor bir büyüme ile kapattık ve bu başarı doğrultusunda da satışlarda Türkiye’nin en büyük 40’ıncı şirketi olarak yerimizi aldık” dedi.

ALBRECHT: “YIL SONUNDA 2015 HEDEFLERİMİZİ GEÇMEYİ AMAÇLIYORUZ”

SunExpress için 2015’in yenilikler ve başarı dolu bir yıl olduğunu belirten Albrecht, “2015’in ilk altı ayını başarılı bir şekilde tamamladık. 2015’i de, 2013 ve 2014 olduğu gibi rekor bir büyüme ve gelirle kapatmayı hedefliyoruz” dedi ve 2015 hedefleri hakkında bilgi verdi: “Geçen Şubat ayında açıkladığımız gibi, 2015 hedeflerimiz 1.1 Milyar Euro gelir ve 8 milyondan fazla yolcu taşımak. Bulunduğumuz durum itibariyle 2015 hedeflerimizi geçmeyi amaçlıyoruz.”
Eylül 2014 ve Mayıs 2015 tarihleri arasında SunExpress’i tecrübe eden yolcularıın değerlendirmesine göre, SkyTrax World Airline ödüllerine layık görülen SunExpress’in, vizyonu doğrultusunda, doğru yolda olduğunu belirten Albrecht, “23 ülkeden 3,300’den fazla çalışanımız ile hedeflerimize ulaşmak için çalışıyoruz. SkyTrax World Airline 2015 ödüllerine göre SunExpress dünyanın en iyi leisure havayolu kategorsinde 3’üncü seçildi. Geçen yıl aynı kategoride 4’üncü sıradaydık. Her yıl yolcularımızın takdiri ile bir üst sıraya çıkmamız doğru yolda olduğumuzu gösteriyor” diye konuştu.

sunexpress_genel_mudur

2016 YAZ SEZONU ŞİMDİDEN SATIŞA AÇILDI

2016 dış hatlar yaz sezonunun satışa açıldığını belirten Albrecht, “Geçen yaz sezonunda, Antalya’dan 10, İzmir’den 5 yeni dış hat destinasyonuna uçuş başlatarak yeni hatlara odaklandık. Bu yaz ise genel olarak uçtuğumuz pazarlardaki pozisyonumuzu güçlendirmeye yöneldik. Bu doğrultuda, geçen yıla göre toplam frekansta yüzde 9’luk bir artışa denk gelen 1237 ek frekans artışı gerçekleştrdik. Tabi bunun yanında bazı yeni hatlarımız da var. 2015 yaz sezonu için ağırlık verdiğimiz Bodrum ve Dalaman’dan yeni dış hatlarımız var: Bodrum – Zürih, Bodrum – Hamburg ve Dalaman-Zürih” dedi.

SunExpress’in Akdeniz ve Ege Bölgelerine tarifeli seferlerle en fazla turist taşıyan hava yolu olduğunu vurgulayan Albrecht şöyle konuştu “Antalya bizim merkezimiz ve buraya tarifeli seferlerle en fazla turisti biz taşıyoruz ve Antalya’yı yurt içinde ve yurt dışında tarifeli seferlerle en fazla noktaya biz bağlıyoruz. Şu anda Antalya’dan 17 ülkede 69 destinasyona ve Anadolu’da ise 9 noktaya uçuyoruz. Bunun yanı sıra, 2012 yılında bir ilki gerçekleştirerek İzmir’i aktarma merkezimiz yaptık ve İzmir’den  her yıl uçuş ağımızı genişletiyoruz. İzmir’i tarifeli seferlerle en fazla noktaya bağlayan havayolu SunExpress. İzmir’den 13 ülkede 35 destinasyona ve Anadolu’da da 13 noktaya uçuyoruz. İzmir’den, Anadolu ile Avrupa arasında haftada 1095 bağlantı veriyoruz” şeklinde konuştu.

SunExpress’in Avrupa’daki poziyonunu güçlendirdiğini vurgulayan Albrecht, “Bilindiği gibi 2011’de Almanya’da, Avrupa’dan Kızıl Deniz gibi popüler turistik bölgelere uçmak için SunExpress Almanya’yı kurduk. Bir turizm taşıyıcısı olarak her yıl Avrupa’daki operayonlarımızı büyütüyoruz. Bu yıl da, SunExpress Almanya olarak, Türkiye dışında, tarifeli ve charter olarak, Fas, Bulgaristan, Mısır, İspanya, Yunanistan, Hırvatistan, İtalya, Tunus, Fransa, Birleşik Arap Emirlikleri ve Umman gibi 11 ülkede 24 havaalanına uçuyoruz” dedi.

sun_mudur_ceo

2016’DA FİLOYA YEP YENİ 7 UÇAK KATILIYOR

Geçen yıl, liste fiyatı üzerinden yaklaşık 4 milyar 750 milyon dolar değerinde, 10’u opsiyonlu olmak üzere, 50 adet Boeing 737-800NG ve MAX uçak siparişi verdiklerini hatırlatan Albrecht “Beş adet yep yeni Boeing 737-800NG’i filomuza katıldı. Bu yılın son uçağı Ekim başında geldi. Önümüzdeki yıl, 2016’da, 7 adet uçak daha filomuza katılacak” dedi. Yeni uçaklar hakkında bilgi veren Albrecht, “Daha düşük yakıt tüketimi, daha düşük bakım maliyeti, daha uzun menzil, daha az emisyon ve daha az gürültü gibi avantajları sunan Boeing 737-800 NG ve 737-8 MAX’ın teslimatı 2021’de tamamlanacak. Ayrıca, Sky Interior ve SunExpress renklerine sahip yeni iç dizaynıyla, uçaklarda kullanılan Z85 Dragonfly koltuklar da, ince ve hafif yapısıyla, daha fazla diz boşluğu yarattığı için yolcu konforunu artıracak” diye konuştu.

İLK UZUN MENZİLLİ A330 KALKIŞA HAZIR

Yeni iş modeli olan wet-lease’de SunExpress’in başarılı sonuçlara ulaştığını belirten Albrecht, “İki yıldır Türk Hava Yolları / AnadoluJet için başarılı bir wet-lease operasyonu yürütüyoruz. Bu iş modelinde uçaklarımızı uçuş ekibi ile beraber Türk Hava Yolları / AnadoluJet’e kiralıyoruz; biz operasyonel yönetimini üstlendik, Türk Hava Yolları / AnadoluJet ise ticari yönetiminden sorumlu” dedi.

“Türk Hava Yolları / AnadoluJet için sürdürdüğümüz bu başarılı iş modelini, şimdi de Lufthansa’nın şirketi Eurowings’in, low-cost long-haul programı için uygulayacağız” diyen Albrecht, “Lufthansa ile gerçekleştirilen uzun görüşmeler sonucunda ana ortaklarımız Türk Hava Yolları ve Lufthansa arasında anlaşma sağlandı. Eurowings ile SunExpress Almanya arasında bir anlaşma imzalandı ve şu anda bütün hazırlıklarımız hızlı bir şekilde sürüyor. İlk uzun menzilli uçuşumuz Kasım ayında gerçekleşecek. Bu operasyonda da SunExpress operasyon yönetimini üstlenirken Eurowings de bütün ticari yönetimi üstleniyor. İlk A330 uçuşa hazır; ilk uzun menzilli uçuşunu 2 Kasım’da Küba’nın Varadero kentine gerçekleştircek” ifadelerini kullandı.

 

APRON24.COM

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+4 = ?