logo

TAZMİNATI AZ BULDULAR ABD’DE DAVA AÇIYORLAR !

Barcelona-Düsseldorf seferini yaparken Fransa’da düşen Germanwings uçağında hayatını kaybedenlerin yakınları, şirketin önerdiği tazminat miktarını düşük buldukları için ABD’de dava açmaya hazırlanıyor.

germanwings-crash

Bild am Sonntag gazetesinde yer alan habere göre yardımcı pilotun bilinçli olarak düşürdüğü iddia edilen Germanwings uçağında yakınlarını kaybedenler tazminat miktarını düşük buldu.

aglayan_yolcu_yakini

39 kurban ailesini temsil eden avukat Profesör Elmar Giemulla, ABD’de dava açmaya hazırlandıklarını belirtti. ABD’de yasaların, mahkeme dışında da kanıt toplamayı mümkün kıldığını, bu durumun özellikle yardımcı pilotun neden psikolojik sorunlarına ve daha önce yaşadığı sıkıntılara rağmen uçmasına izin verilmesi gibi soruların aydınlatılmasında büyük önem taşıdığını vurguladı. ABD’de bir üniversitede Havacılık Hukuku ve Havacılık Güvenliği Hukuku konularında ders veren Berlin ve New York Barosu avukatlarından Prof. Elmar Giemulla bunun için New York’ta bu tür kazalarda uzman bir avukatlık bürosuyla çalışacaklarını söyledi.

Şirket yakınlarını kaybedenlere 25’er bin Euro tazminat teklif etti. ABD yasaları, Alman yasalarının aksine özellikle manevi tazminat alanında büyük ödemeler yapılmasına olanak sağlıyor. ABD’de bu gibi kazalarda kurbanların yakınlarına verilen tazminat diğer ülkelere göre çok yüksek olabiliyor.

germanwings_a320

“6 HANELİ RAKAM UYGUN OLUR”

Berlin Teknik Üniversitesi’nde Havacılık Hukuku konusunda ders veren Prof. Dr. İur. Elmar Giemulla, geçtiğimiz ay yaptığı bir açıklamada 6 haneli bir tazminatın uygun olacağını söylemişti.

Germanwings ABD’de dava açılması hazırlığıyla ilgili açıklama yapmadı. Germanwings’ten bir sözcü AFP’ye verdiği demeçte, “Bizim isteğimiz kurban yakınlarının mümkün olduğunca kısa süre içinde onlara sunduğumuz tazminatı almalarıdır” dedi.

Germanwings uçağı 24 Mart’taki Barcelona-Düsseldorf seferi sırasında 150 yolcu ve mürettebatla Fransa’da düşmüştü. Yardımcı pilotun kazadan önce kokpitin kapısını kilitleyerek pilotu içeri almadığı ve uçağı bilinçli olarak düşürdüğü ortaya çıkmıştı.

 

APRON24.COM

 

0 0 vote
Article Rating

Etiketler: » »
Share
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments