logo

TEMİZLİKÇİ GENÇTEN DÜRÜSTLÜK DERSİ

para_teslim

Atatürk Havalimanı’nda çalışan temizlik işçisi Emrah Evrensel, Atatürk Havalimanı VIP binasının tuvaletinde 24 bin 500 Euro buldu. Asgari ücretle çalışan temizlik görevlisinin, bulup teslim ettiği para için yaklaşık yedi yıl çalışması gerekiyor.

Havalimanı VIP Salonunda temizlik görevlisi olarak çalışan Emrah Evrensel, tuvalette bulduğu 24 bin 500 Euro’yu yetkililere teslim etti. Bağcılar’da küçük bir evde on kişilik nüfusla zor şartlarda geçinen Emrah Evrensel’in bulduğu parayı yetkililere hiç düşünmeden teslim etmesi büyük taktir topladı. Bu dürüst tutumundan dolayı Emrah Evrensel’e Atatürk Havalimanı Mülki İdare Amiri İstanbul Vali Yardımcısı Mehmet Ali Ulutaş ve TAV İstanbul Genel Müdürü Kemal Ünlü tarafından teşekkür belgesi ve ikramiye verildi.

Yaşanan olayın detayları hakkında basına açıklama yapan Atatürk Havalimanı Mülki İdare Amiri İstanbul Vali Yardımcısı Mehmet Ali Ulutaş, bulunan paranın yetkililere teslim edilmesinin ardından paranın sahibine iade edildiğini söyledi. Ulutaş, “Kendisi Muhtaç olduğu halde bu parayı acil ihtiyaçlarını karşılayabilirken veya mütevazi bir bir ev alabilirken kendisi getirip bunu yetkililere teslim etmesi açısından örnek bir davranış sergilemiştir” dedi.

IMG_0782

Havalimanından hergün binlerce insanın geçtiğine dikkat çeken TAV İstanbul Genel Müdürü Kemal Ünlü daha önce de çok büyük miktarlardaki paraların  bulunup sahiplerine iade edildiğini hatırlattı. Emrah Evrensel’in davranışı hakkındaki düşüncelerini dile getiren Ünlü, “Arkadaşımızın bu kadar büyük bir mevlayı ihtiyaç sahibi olmasına rağmen sahibine ulaştırmak için gerekli yolları deneyerek sahibine ulaştırması büyük bir vicdan ve ahlakın ürünüdür. Ben arkadaşımızın bu vicdanlı ve ahlaklı davranışından dolayı tebrik ediyorum” dedi.

Akşam saatlerinde tuvaletleri temizlerken 24 bin 500 Euro’yu bulan Emrah Evrensel, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, parayı unutan kişiyi görmediğini söyledi. Evrensel “Tuvalet kağıdı atılan yere parayı atmışlardı. O arada düşündüm. Götürebilirdim. Düşünmedim değil, insanın her şey gelebilir insanın içine şeytan girebilirdi” dedi. Evrensel, parayı bulduğu an iyilik yapmayı düşündüğünü belirterek “Haramdan hiçbir zaman hiçbir şey gelmez. Her zaman cebinden daha fazlası çıkar. Haramdan da bir şey elde edilmez. O arada sabit olan bir abi vardı. Gittim söyledim. Bunu ne yapalım sen daha iyi bilirsin. Ben daha 2 haftalıktım. Ona sorduk. DHMİ’ye teslim ettik. Vardiya bittikten sonra parayı soruşturmaya gelmişler. Para kaybettik diye.” şeklinde konuştu.

 

APRON24.COM

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+4 = ?