logo

THK VE GEDİZ’DEN İŞ GARANTİLİ PİLOT EĞİTİMİ !

Türk Hava Kurumu ve Gediz Üniversitesi’nin başlattığı uçuş programlarına katılıp, 149 saatlik eğitimi bitirenler tek motorlu uçakları kullanabilecek.

Ticari yolcu uçağı pilotu olmak isteyenler de ABD’ye gönderilecek. ABD’den dönen pilotlar, hiç beklemeden kokpite geçerek, 8 bin lira maaşla işe başlayacak.

thk_gediz_1

Türk Hava Kurumu (THK) ile Gediz Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (GESEM) önemli bir işbirliğine gitti; 2 kurum, İzmir’de birlikte pilot yetiştirecek. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Güneş, THK Uçuş Akademisi Genel Müdürü Giray Hürgezen ve GESEM Müdürü Atilla Ediz bu amaçla protokol imzaladı. Pilot olmak isteyenler için ortak eğitim programları başlatıldı. Katılımcılar 104 saat teorik ders görecek, ardından da THK pilotlarıyla 45 saat uçuş yapacak. Başarıyla tamamlayanlar Uluslararası Sivil Havacılık Otoritesi onaylı PPL lisansı sahibi olacak ve tek motorlu uçakları kullanabilecek.

thy_gediz

“8 BİN TL MAAŞLA İŞE BAŞLAYACAKLAR”

Gediz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Güneş, Ulu Önder Atatürk’ün dediği gibi ‘istikbalin göklerde’ olduğuna işaret etti. Prof. Dr. Güneş, bu sözün öneminin yakın gelecekte daha iyi anlaşılacağını, THK ile yaptıkları işbirliğinin bu nedenle büyük önem taşıdığını dile getirdi. Güneş “Önümüzdeki dönemde pilotluk lisansı da tıpkı araç ehliyeti gibi gereksinim haline gelecek. Bugün pek çok şirketin ve kurumun uçağı bulunuyor, zamana karşı verilen yarışta hava yoluyla rakiplere karşı öne geçilmeye çalışılıyor. İşadamları kendi uçağını kullanmak istiyor. Üniversite öğrencileri mezun olmadan CV’lerine bir de pilotluk lisansını eklemeyi amaçlıyor” dedi.  Prof. Dr. Güneş, ticari yolcu uçağı pilotu olmak isteyenleri de ABD’ye göndereceklerini açıkladı. Güneş AB’den dönen pilotların hiç beklemeden 8 bin lira maaşla THY ve diğer havayolu şirketlerinde 2. Kaptan olarak işe başlayacaklarını duyurdu.

APRON24.COM

0 0 vote
Article Rating

Share
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments