logo

TOM HANKS’İN “TERMİNAL” FİLMİ GERÇEK OLDU

japon

Steven Spielberg’in gerçek bir olaydan esinlenerek çektiği ve baş rolde Tom Hanks’in oynadığı Terminal filmi (2004) Rusya’da da gerçek oldu.

japon3

Steven Spielberg’in gerçek bir olaydan esinlenerek çektiği ve baş rolde Tom Hanks’in oynadığı Terminal filmi (2004) Rusya’da da gerçek oldu. Ülkesine gitmek istemeyen Japon gazeteci Tetsuya Abo (36) iki aydır Moskova’nın Uluslararası Şeremetyovo Havaalanı’nın transit bekleme bölgesinde yaşıyor.

japon2

Japonya’nın Moskova Büyükelçiliği Basın Sözcüsü Kuratu Utsuki de olayı doğruladı. Japon diplomat, gazetecinin Moskova havaalanında yaşadığını söyleyerek, “Elçilik görevlilerimiz onunla görüştü ve Japon vatandaşı olduğu tespit edildi. Görevlilerimiz gazetecinin sağlık durumunu kontrol etti. Kendi iradesiyle havaalanında kaldığını diplomatlarımıza söylemiş.” dedi.

japon1

Rus basınına konuşan gazeteci Abo, siyasi gerekçeyle ülkesine dönmek istemediğini belirtti. Japon gazeteci, “Ben gazeteciyim, yalan haberi yazmak zorunda kalacağım diye memleketime dönmek istemiyorum. Bana Rusya vatandaşlığının verilmesi için yardım edilmesini rica ediyorum.” dedi.

Şeremetyovo Havaalanı basın bürosu da, Japon gazetecinin kendi parasıyla havaalanında kaldığını açıkladı. Havaalanı yetkilisi, “Onunla ilgili bir şikayetimiz yok. Yasaları ihlal etmiyor. Yasaya göre transit bölgesinden çıkarılması için bir esas da yok. İlgili devlet mercilerinin söz konusu vatandaşının durumuna ilişkin konuyu çözeceğini düşünüyoruz” bilgisini verdi.

APRON24.COM

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+6 = ?