logo

THY 338 YARALIYI LÜBNAN’A TAŞIDI!

thy_zaporijya_ucak

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Diplomasi Heyeti öncülüğünde, Suriye’de Esed güçleriyle muhalifler arasında yaralıların değişimi kapsamında, etrafı muhaliflerce çevrili Fua’dan gelen 338 yaralı ve refakatçi, önceki gün Hatay Havalimanı’ndan THY uçaklarıyla Lübnan’a gönderildi.

Fua bölgesinden getirilen, aralarında kadın ve çocukların da olduğu 338 kişi, Suriye tarafındaki Bab-el Hava ve Hatay’daki Cilvegözü Sınır Kapısı’nda sağlık ve güvenlik kontrollerinin ardından Türkiye’ye giriş yaptı. Yoğun güvenlik önlemleri altında, yaralılar ambulansla refakatçiler ise otobüslerle Hatay Havalimanı’na getirildi. Suriyeli 338 kişi buradan, 28 Aralık’ta Türk Hava Yollarına ait 2 uçakla Lübnan’ın başkenti Beyrut’a gönderildi.

yemen_bomba

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINDAN AÇIKLAMA!

Dışişleri Bakanlığı, THY’den sağlanan uçaklarla Lübnan ve Türkiye’ye yararlı ve yakınlarının nakledildiğini duyurdu. Açıklamada “Ülkemiz, Zabadani’den 126 kişinin Lübnan üzerinden ülkemize intikali ve akabinde Suriye’ye geçişleri, Fua ve Kafer Haya’dan 338 kişinin de ülkemiz üzerinden Lübnan’a intikali için gerekli lojistik desteği ve bu geçişin güvenli şekilde yapılmasını sağlamıştır” denildi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Türkiye, dün (28 Aralık) gün boyunca süren bir operasyonla, Suriye’de uzunca zamandır karşıt taraflarca kuşatma altında tutulan, Şam’ın kuzeybatısındaki Zabadani ile İdlip’in kuzeydoğusundaki Fua ve Kafer Haya bölgelerindeki yaralıların, refakatçileriyle birlikte güvenli bir şekilde değişiminin yapılmasına yardımcı olmuştur. Ülkemiz, Zabadani’den 126 kişinin Lübnan üzerinden ülkemize intikali ve akabinde Suriye’ye geçişleri, Fua ve Kafer Haya’dan 338 kişinin de ülkemiz üzerinden Lübnan’a intikali için gerekli lojistik desteği ve bu geçişin güvenli şekilde yapılmasını sağlamıştır.”

Yaralılar ve beraberindekilerin THY’den sağlanan uçaklarla Lübnan’a ve Türkiye’ye nakledildiğinin bildirildiği açıklama şu şekilde devam etti: “BM, belli bir süre önce bu konuda ülkemizin yardımını talep etmiştir. Türkiye de bu çağrıyı yanıtsız bırakmamış, müzakerelere veya varılan anlaşmaya taraf olmamakla birlikte, tarafların karşılıklı rızasıyla uygulanacak işlemin hayata geçirilmesi için her türlü yardım ve katkıyı sağlamış, değişim işleminin sağlıklı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesi için azami özen ve gayret göstermiş, ayrıca BM ve Lübnan makamlarıyla da gereken eşgüdümü yürütmüştür.

Türkiye, bu değişim işlemine verdiği destek ile bir nebze de olsa Suriye’de halkın acılarını dindirmeyi hedeflerken, diğer yandan Suriye’de hiçbir etnik ve dini fark gözetmediğini de bir kez daha ortaya koymuştur.
Temennimiz, Suriyelilerin acılarının bölge bölge, mahalle mahalle, aile aile ya da ferd ferd dindirilmesinden ziyade, Suriye’de bir an önce kalıcı bir siyasi çözümün hayata geçirilmesiyle, Suriye’nin hak ettiği huzur, barış ve istikrarın yeniden tesis edilmesi ve Suriye halkının el ele ve güven içinde aydınlık bir geleceğe doğru yürümesidir. Türkiye, bu yöndeki çabalara her zaman en güçlü desteği verecektir”

 

APRON24.COM

0 0 vote
Article Rating

Share
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments