logo

THY, 9 AYDA 58 MİLYON YOLCU TAŞIDI!

THY’nin yolcu sayısı yılın ilk 9 ayında yüzde 12 artarak 58 milyona ulaştı.Türk Hava Yolları’nın Eylül ayı yolcu doluluk oranı yüzde 83,4’e ulaştı.

Eylül ayı yolcu ve kargo trafik sonuçlarını açıklayan Türk Hava Yolları, yüzde 83,4’lük performans ile yüksek doluluğun gözlemlendiği bir ayı daha geride bıraktı. Geçen yılın pozitif baz etkisine rağmen yolcu sayısı, ücretli yolcu kilometre ve doluluklardaki artış, Türkiye’ye ve Türk Hava Yolları’na olan talep artışının devam ettiğinin önemli bir göstergesi oldu.

Eylül 2018 Trafik Sonuçları Değerlendirmesine Göre;

Taşınan yolcu sayısında görülen büyüme trendine Eylül ayında da devam edilmiş olup, taşınan yolcu sayısı geçen yılın aynı ayına göre yaklaşık yüzde 1’lik artış göstererek yaklaşık 7 milyona, toplam doluluk oranı ise yüzde 83,4’e ulaştı.

Eylül ayında, toplam doluluk geçen yılın aynı dönemine göre 2 puan arttı. Dış Hat doluluk 2 puanlık artışla yüzde 83 olarak gerçekleşirken, İç Hat uçuşlarda ise 2 puanın üzerinde bir artışla yaklaşık yüzde 87 doluluk oranına ulaşıldı.

Dıştan dışa transfer yolcu sayısında yaklaşık yüzde 3’lük bir artış yaşandı.

Kargo ve Posta hacmi geçtiğimiz aylardaki çift haneli büyüme trendine devam ederek, geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık %22 arttı. Kargodaki bu büyümeye %48 ile İç Hatlar, %32 ile K. Amerika, %23 ile Afrika ve %20 ile Uzak Doğu katkı sağladı.

Eylül ayında geçen yılın aynı dönemine göre yolcu doluluk oranında Afrika’da yaklaşık 7 puan, Avrupa, İç Hatlar ve Uzak Doğu’da ise yaklaşık 2 puan artış gerçekleşti.

Ocak-Eylül 2018 Trafik Sonuçları Değerlendirmesine Göre ise;

Yılın ilk üç çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre talepte yüzde 10’luk artış sağlanıp, yolcu sayısı da yüzde 12 artarak 58 milyona ulaştı.

Toplam yolcu doluluk oranı Ocak-Eylül döneminde 3 puanlık artış ile yüzde 82 olarak gerçekleşti. Yurtdışı yolcu doluluğu 3 puan artarak yüzde 81 seviyesini aşarken, yurtiçi yolcu doluluğu ise yaklaşık 2 puan artarak yüzde 85 seviyesini aştı.

Dıştan dışa transfer yolcu (transit yolcu) hariç tutulduğunda yurtdışı yolcu sayısında yüzde 13’lük önemli bir artış yaşandı.

Yılın ilk üç çeyreğinde toplam taşınan Kargo ve Posta geçen seneye göre yüzde 25 artarak 1 milyon tona yükseldi.

0 0 vote
Article Rating

Share
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments