logo

THY BAĞIŞLANAN ORGANLARI HASTALARA YETİŞTİRDİ

thy_irtifa

Artvin’de ölen bir kadının bağışlanan organları, THY’nin tarifeli uçağı yarım saat bekletilerek, hastalara yetiştirildi.

Artvin’de bir kadından alınarak ambulans helikopterle Erzurum’a getirilen karaciğer, yine ambulans uçakla Malatya’ya, iki böbrek ise yarım saat bekletilen tarifeli uçakla İstanbul’a götürüldü. Böbreklerden biri daha sonra aktarmalı uçakla Antalya’ya gönderildi.

ambulans_helikopter_organ

ÖNCE AMBULANS HELİKOPTER

Artvin’de beyin kanaması geçiren ve kaldırıldığı devlet hastanesinde yaşamını yitiren 72 yaşındaki N.K’nin organları ailesi tarafından bağışlandı. Bunun üzerine harekete doktorlar yaşlı kadının nakil için uygun olan karaciğeri ve 2 böbreğini aldı. Ardından da zamanla yarış başladı. Organlar, önce Artvin’e gelen ambulans helikopterle yola çıkarıldı.

organ

Bu arada Erzurum’dan saat 1.50’de kalkacak olan İstanbul uçağından beklemesi istendi. Organ ve Doku Nakli Bölge Koordinatörü Uzman Doktor Fatih Kaciroğlu’nun refakatinde Erzurum’a ulaştırılan karaciğer, burada hazır bekletilen ikinci bir ambulans helikopterle Malatya’ya götürüldü.

organ1

Böbrekler ise yarım saat bekletilen uçağa ulaştırıldı. Saat 19.20’de kalkan uçakla İstanbul’a gönderilen sol böbrek, burada uygun bir hastaya nakledilirken, sağ böbrek ise aktarma uçakla Antalya’ya gönderilerek buradaki uygun bir hastaya nakledildi.

Kaynak:Sabah

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+10 = ?