logo

THY BOEİNG 777 ALIMINDA HANGİ YOLU SEÇTİ ?

THY 3 adet Boeing 777-300ER uçağının finansmanının nasıl sağlanacağını kamuoyuna açıkladı.

THY, Mart ve Nisan aylarında teslim alacağı 3 adet Boeing 777-300ER uçağının finansmanın nasıl sağlanacağını açıkladı.

thy_boeing 777

Şirket, 2015 yılı Mart ve Nisan aylarında teslim alınacak  3 adet geniş gövde Boeing 777-300ER uçağının finansmanında kullanılmak üzere tahsisli satış yolunu seçti.THY, kendi adına ihraç edilecek toplamda 328 milyon 274 bin Amerikan Doları nominal değerde ekipman teminatlı geliştirilmiş kredi sertifikalarının (Enhanced Equipment Trust Certificate – EETC) tahsisli satışına ilişkin şu açıklamayı yaptı:

“Türk Hava Yolları bugün toplamda 328.274.000 Amerikan Doları nominal değerde ekipman teminatlı geliştirilmiş kredi sertifikalarının (“Sertifikalar”) bir diliminin tahsisli satış duyurusunu gerçekleştirmektedir.

Sertifikalar asıl olarak bir ödeme – aktarma tröst’ündeki payları temsil edecektir. Söz konusu tröst Sertifikalar’ın satışından elde edeceği geliri, yeni kurulmuş bir Delaware sınırlı sorumlu şirketi olan Bosphorus 2015 LLC (İhraççı) tarafından ihraç edilecek ve, Mar t 2015 ve Nisan 2015’te teslim edilmesi planlanan üç adet yeni Boeing 777-300ER uçağı ile teminat altına alınmış olan ekipman tahvillerini (“Ekipman Tahvilleri”) satın almak için kullanacaktır.

Her bir uçak üzerinde kurulacak teminat, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin onaylandığı şekliyle Taşınır Donanım Üzerindeki Uluslararası Teminatlar Hakkındaki Cape Town Sözleşmesi ve buna ilişkin Hava Aracı Donanımına Özgü Konulara Dair Protokoldeki koruma imkanlarından yararlanacaktır.

Ekipman Tahvillerinin satışından elde edilen gelir İhraççı tarafından, her biri ayrı finansal kiralama sözleşmesi altında Türk Hava Yolları’na kiralayacağı üç adet Boeing 777-300ER uçağının satın alınmasının finansmanı için kullanılacaktır.

Sertifikalar, 1933 tarihli Amerikan Menkul Kıymetler Kanunu (“Menkul Kıymetler Kanunu”), veya herhangi bir başka ülkenin sermaye piyasası mevzuatı (Türkiye Cumhuriyeti sermaye piyasası mevzuatı altındaki kayıt ve onaylar da dahil olmak üzere) uyarınca kayıt altına alınmayacak ve (Menkul Kıymetler Kanunu ve eyaletlerin sermaye piyasaları mevzuatından kaynaklanan) kayıt zorunluluklarına  ilişkin bir istisna olmaksızın veya ilgili kayıt olmaksızın Amerika Birleşik Devletleri içinde arz edilemeyecek veya satılamayacaktır.

Sertifikalar Menkul Kıymetler Kanunu’nda yer alan 144A Kuralı doğrultusunda yalnızca nitelikli kurumsal alıcı olduğu düşünülen kişilere, Amerika Birleşik Devletleri (A.B.D) dışındaki işlemlerde ise Menkul Kıymetler Kanunu S Yönetmeliği doğrultusunda yalnızca A.B.D dışındaki kişilere arz edilecek ve satılacaktır.

Bu basın açıklaması Sertifikaların satılması için bir teklif veya Sertifikaların  alınması için bir davet teşkil etmemekte olup, Sertifikalar bu tür teklif, davet veya satışa izin verilmeyen hiçbir ülkede satılmayacaktır. Sertifikalar yalnızca bir ön ihraç belgesi ve nihai ihraç belgesi yoluyla satılacak olup, işbu basın açıklaması herhangi bir yatırım kararına temel teşkil etmemelidir.”

0 0 vote
Article Rating

Share
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments