logo

THY FAA ARASINDA MEKİK DİPLOMASİSİ

thy_faa_teknik

Bin 68 seferi iptal olan THY, Türkiye ile ABD arasındaki uçuşları güvenlik gerekçesiyle askıya alan Amerikan Havacılık Dairesi ile dört koldan mekik diplomasisi başlattı.

Darbe girişiminde yaşananlar nedeniyle Amerikan Federal Havacılık Dairesi (FAA) Türkiye ABD arasında uçuşları askıya alırken, bu karar iki ülke arasında tek direkt uçuşu yapan Türk Hava Yolları’nı da yolcuları da zor durumda bıraktı. Şirket seferlerin tekrar başlaması için dört koldan diplomasi atağı başlattı.

İlker Aycı

THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, “İlgili tüm birimlerimiz FAA ile görüşüyor. ABD’deki Washington Büyükelçiliği’miz destek vermeye devam ediyor. Dışişleri Bakanı’mızın da desteği var. Dört bir koldan mekik diplomasisi var. Hep birlikte ABD uçuşlarının açılması için uğraşıyoruz. Amerikalılar buradaki tedbirleri gördükten sonra uçuşlara izin vereceklerdir. Tel Aviv, Londra gibi özel güvenlik isteyen destinasyonlara uçuşlarımız devam ediyor” dedi.

THY’nin ABD uçuşlarında İstanbul çıkışlı yolcudan çok transit yolcu bulunuyor. ABD’de New York, Chicago, Houston, Los Angeles, Washington, Boston, San Francisco, Miami ve Atlanta olmak üzere dokuz noktaya uçan THY bu hatlarda önemli doluluk oranlarına sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Kuzey Amerika uçuşlarında doluluk oranı yüzde 79.4 olan THY yılın ilk 6 ayında K. Amerika’ya 1 milyon 52 bin 461 yolcu taşıdı.

Gökhan ARTAN/GAZETE HABERTÜRK

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+2 = ?