logo

THY KATMANDU KAZASININ KESİN RAPORU ÇIKTI

thy_katmandu

Nepal Katmandu’da kırım geçiren THY’nin A330 tipi “Göbeklitet” uçağının kesin raporunu yayınladı.

Nepal Kaza Araştırma Kurulu, Katmandu’da 4 Mart 2015’te inişte pistten çıkan THY’nin A330 uçağının kaza raporunu açıkladı. İşte rapordan dikkat çeken noktalar…
Raporda kazanın nedenlerinin başında pilotların sıfır görüşe rağmen inmeleri gereken minimum yüksekliğin altına alçaldıkları ve piste oturuşun göz teması gerçekleşmeden yapıldığına dikkat çekildi. Sol ana iniş takımı pistin dışında çim alana oturan uçak, 02 pistinde duramamış ve toprağa çıkmıştı.

thy_katmandu_7

RAPORDAN ÖNEMLİ AYRINTILAR

+ Uçak, pist başını geçtikten sonra 872’nci metreye oturdu. Sol ana iniş takımı tekerlekleri pist dışındaydı.

+ A330 sola çekmeye başladı. Burun iniş takımı katlanarak koptu.

+ Uçağın General Electric CF6 motorlarında ciddi hasar meydana geldi.

+ Yapılan incelemede motorun yanı sıra uçağın ön gövde ve ana iniş takımlarında ağır hasar tespit edildi.

+ Yapılan tahliye başarılıydı 235 yolcu ve mürettebattan kayıp-yaralanma olmadı.

+ Uçuş ekibi ilk inişlerinde pas geçti. Sis ve düşük görüş şartları nedeniyle ekip RNAV olarak adlandırılan arazi navigasyonu yaparak iniş planladı.

+ Minimalara göre bu yaklaşma usülünde pilotların 200 metreye kadar alçalması, sonrasında pisti görürlerse inişe devam etmeleri gerekiyordu. Ancak Katmandu Havalimanı Kulesi’nde kontrolörler görüş bilgisini pilotlara uçak 880 feet’teyken verdi. Kontrolörler pistte görüş olduğunu bildirdi.

+ Kokpit Ses Kayıtları’na göre uçak ‘minimum’ uyarısı yaptı. Ancak kaptan pilot standart ‘visual and continue – görüş ve devam” cevabını vermedi. Onun yerine “300 feet’e kadar devam” dedi.

+ Kaptan pilot kaza kırım ekibine “Karar irtifasında pistle görsel temasım var” dedi.

+ İnişten 5 saniye önce ikinci pilot “Pist görüldü” dedi.
+ A330, +2,7G çekerek burun 1,8 derece yukarıda sert iniş yaptı.

+ Rapora göre, pilotlar pisti görmemişti. Ancak RNAV yaklaşması ile devam etmişlerdi.

+ Uçak 14 feet (yaklaşık 5 metre) yüksekliğe kadar oto pilottaydı. Normalde oto pilot sisteminin karar irtifada (200 metre) devreden alınması gerekiyordu.

+ Kaptanın toplam uçuş saati 15 bin saatti. A330’daki uçuşu ise 1450 saatti. Ancak Katmandu’ya ilk kez uçuyordu. Kazadan 5 hafta önce simülatörde Katmandu’ya inişlerde kullanılacak RNAV eğitimini almıştı.

+ Uçuş ekibi havanın açılmasını beklerken yapılan uçuşta yorulmuştu. Görüş şartlarının düşmesiyle Delhi’ye gitmek istemeyen ekip, Katmandu’ya iniş için konsantre olmuştu.

İŞTE KAZANIN GÖRÜNTÜLERİ

 

Kaynak:kokpit.aero

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+6 = ?