logo

28 Mart 2015

THY KOKPİTTE 2 PİLOT KURALINA DEVAM…

Türk Hava Yolları, psikolojisi bozuk pilotun uçak düşürmesi üzerine açıklama yaptı. Milli şirket, pilot alımlarında yapılan psikolojik testleri kamu oyu ile paylaştı.

IMG_9527

THY TESTLERDE KILI KIRK YARIYOR !

Fransa’da 150 kişinin ölümüyle sonuçlanan Germanwings faciasında, ikinci pilotun uçağı kasten düşürdüğünün ortaya çıkması, gözleri THY’de görev yapan yabancı pilotların sağlık testlerine çevirdi.

4095 kokpit personeli bulunan THY’de, 705 yabancı, 3 bin 390 Türk pilot görev yapıyor. THY yetkilileri ise aday pilotların çok kapsamlı sağlık testlerinden geçirildiğini, her pilotun da yılda bir kez rutin muayeneye girdiğini açıkladı.

thy-pilot-diploma_5540

Açıklamada “Tüm pilot alımlarımız öncesi her aday detaylı sağlık testlerinden geçirilir. Psikolojik testler ve kapsamlı sağlık muayenesinde çeşitli uluslararası kuruluşlarının gözetimindedir. Pilotlarımız ayrıca yılda bir kez de sağlık testine sokulur. Yıllık rutin testler ilk girişteki kadar kapsamlı olmasa da medikal ağırlıklıdır. Herhangi bir pilot veya pilot adayının, kullandığı ilaçlar yapılan tetkikler de ortaya çıkmaktadır. Ağır psikolojik, psikiyatrik sorun olduğu tespit edilen adaylar uçuşa elverişli raporu alamaz” denildi.

pilot-thy

THY KOKPİTTE İKİ KİŞİ KURALINA GERİ DÖNDÜ !

THY yetkilileri ayrıca kokpitte 2 kişi kuralının tavizsiz uygulanacağına dikkat çekerek “Bir süredir zorunlu ihtiyaç halinde birkaç dakikalığına bu şartı kaldırmıştık. Ancak Fransa’da yaşanan facianın ardından kokpitte 2 kişi zorunluluğunu yeniden hayata geçiriyoruz. Şayet pilotlardan birinin tuvalet ihtiyacı olursa o anlarda uçuş kabin amiri birkaç dakika bile olsa kabinde 2.kişi olarak bulunacak” ifadelerini kullandı.

kadın-pilotlar-1

“İKİ PİLOT KURALINDAN TAVİZ YOK”

Türkiye Havayolu Pilotları Derneği Başkan Yardımcısı Gökten Gürel ise çok sıkı testlerden geçtiklerini, yolcuların müsterih olmasını istedi. Gürel, “THY’deki pilotlar nörolojik ve psikolojik testlerden geçirilir. Zaten yan yana uçtuğunuz pilotları az, çok tanırsınız. Psikolojik testlerden sadece yabancı pilotlar değil hepimiz geçtik. Bu analizlerde birlikte çalışma ruhu gibi detaylı testler de yapılıyor. THY’de kokpitte 2 kişi kuralından taviz vermiyoruz” dedi.

 

 

Kaynak:Milliyet

0 0 vote
Article Rating

Share
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments