logo

THY RUSYA İŞ DÜNYASINI İFTARDA BULUŞTURDU

thy_rusya_iftar2

Türk Hava Yolları (THY) Rusya Temsilciliği’nin geleneksel olarak düzenlediği iftar gecesinde, Moskova’daki Türk iş dünyası bir araya geldi.

thy_rusya_iftar

Moskova’daki Marriot Aurora Otel’de Kuran Tilaveti ile başlanan İftar programına yaklaşık 200’e yakın Türk ve Rus işadamı katıldı. Türk Hava Yolları’nın da yemeklerini organize eden dünyaca ünlü yemek firması Turkısh Do & Co’nun yemeklerini hazırladığı iftar programına geçen hafta yapılan Büyükelçiler kararnamesinde merkeze çekilen Moskova Büyükelçisi Ümit Yardım’da katıldı.

deribas_thy_moskova

Günün anlam ve önemi hakkında konuşma yapan THY Rusya Müdürü Mefail Deribaş “Biz Moskova Türk Hava Yolları olarak uzun zamandan beri geleneksel olarak Müslümanları iftara davet ediyoruz ve burada buluşturuyoruz. Bu buluşmalar artık bir ihtiyaç haline geldi. Günümüzde insanların şehirlerde kaybolduğu, birbirlerini kolay kolay göremediği bu günlerde bu iftarlarımız gerçekten de önem arz ediyor. İftar vesilesi ile herkesi burada bir araya getirmiş oluyoruz” dedi.

thy_rusya_iftar1

Delibaş sözlerinin devamında “Öncelikle, son günlerde ülkemizde artan terör olaylarında şehit olan asker ve emniyet mensuplarımıza ve sivil vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, tüm yakınlarına sabır ve yaralılara da acil şifalar diliyorum. Cenap’ı Hakk’a hamd olsun ki, her yıl Ramazan ayında şu bereketli iftar sofralarımız vesilesi ile Türk Hava Yolları’nın oluşturduğu büyük kardeşlik halkasını, siz saygıdeğer misafirlerimiz ile beraber tekrar tekrar tecrübe etme imkanı buluyoruz” diye konuştu.

thy_rusya_iftar3

DAYANIŞMA VE KARDEŞLİK

Delibaş konuşmasını şöyle sürdürdü: “İftar aramızdaki bağları, dayanışma ve kardeşliği temsili demektir. İftar vaktinde gün boyu tüm inanan Müslümanların tek amaç uğruna devam ettirdiği bu açlığı, hep beraber burada gideriyoruz. Bu iftar sofraları sadece yemek sofraları değildir. Oruç nasıl ki sadece aç kalmak değil ise, iftarda sadece yemek yeme anlamına gelmemektedir. İftar insanların bir birinden kopmaya başladığı şu yıllarda aramızdaki köprüleri tekrar kuran, bu bağın gücünü vurgulayan bir dayanışma ve kardeşliğin temsili demektir.

Ülkemizde de çokça deriz ‘Ya nerede o eski Ramazanlar’, bu eski kime neye göre eskidir. Herkesin eskisi kendine göredir. Biz ve büyüklerimiz bunu söyleyebiliriz fakat maalesef bizim çocuklarımızın ve gelecek nesillerin ‘o eskileri olacak mı’? Bu nedenle aile ziyaretlerinde, toplu iftarlaşmalar da kısacası kültürümüzdeki zenginliklerde zaman zaman sıkıntılar yaşamaktayız. Bu nedenle yapmış olduğumuz bu tür organizasyonlar dahilinde hep beraber bir araya gelip, birlik beraberliğimizi pekiştirmek, sağlamlaştırmak çocuklarımızın akıllarında güzel bir anı bırakarak bu eksikliği bir nebzede olsa gidermek bizlerin görevidir.

Bir yandan insansız makineler, bir yandan açlıktan ölen insanlar var. Maalesef insanlar bugün büyük sorunlar ile karşı karşıyadır. İnsanın anlamının hiçe sayıldığı sadece bu bedenlerde var sayıldığı, doğup büyümenin tesadüf, yaşamın savaş, ölmenin ise bir hiçlik bir son kabul edildiği nokta ortadadır. Dünyanın bir tarafına baktığımızda insansız makineler hayata yerleşmişken, bir diğer yanda yalınayak insanlar yoksulluk çekiyor. Bazı ülkeler ekonomileri bozulmasın ‘aman fiyatlarımız düşmesin’ diye birçok Allah’ın nimetini çöpe atarken bir diğer yanda bir lokma yiyecek bulamayan insanlar açlıktan yaşamlarını yitiriyor. Allah hepimizin yar ve yardımcısı olsun.”

thy_rusya_iftar4

“TÜRKİYE’NİN EN DEĞERLİ MARKASI OLDUK”

THY’nin Türkiye’de bu yıl 2,4 milyar dolar ile en değerli marka olduğunu da belirten Delibaş, “Burada hepimizi tek çatı altında toplayan değerli şirketimiz Türk Hava Yolları hakkında çok kısa bilgi aktarmak istiyorum. Biliyorsunuz iyisi ile kötüsü ile 11. Çalışma yılına Moskova’da girmiş bulunuyorum. 2005 yılında Rusya’da sadece Moskova hattımız var iken, şimdi baktığımızda Rusya’nın 10 önemli bölgesine uçuşlarımız gerçekleştirilmektedir. 60 bin ile başladığımız Rusya serüvenine geçen yıl itibari ile milyonları aşan yolcu sayısı ile devam etmekteyiz. Bu büyümeyi sadece Rusya’da değil tüm dünyada mevcut havacılık krizine rağmen bütün networkümüzde gerçekleştirmeyi başardık. Geçtiğimiz günlerde Türkiye’de yapılan araştırmalara göre 2,4 Milyar doları aşan değeri ile Türk Hava Yolları, Türkiye’nin en değerli markası haline gelmiştir. Üst üste Avrupa’da en iyi hava yolu seçildik. Şu an 325 uçağımız ile beraber 115 ülkeye uçmakta, 289 destinasyonla dünyayı sanki bir örümcek ağı misali sarmaya devam ediyoruz. Geçen sene taşıdığımız 62 milyon yolcuyu bu sene 72 milyona çıkarmayı hedefliyoruz. Tabi bu yolcu hedefimizi 3. Havalimanının açılması ile daha üst seviyelere çıkarmayı planlıyoruz. 2018 yılının ilk çeyreğinde bitecek olan 3. Havalimanımız mevcut kapasitenin çok üstünde olacak. İlk etapta 90 milyon kapasite, havalimanı tam olarak faaliyete başladığı zaman ise 200 milyonluk yolcu taşıma kapasitesine sahip olacak. Böylece yeni havalimanımız, şu an için dünyanın en büyük havalimanın olan Atlanta Havalimanı’nın 2,5 katı daha fazla yolcu taşıma kapasitesine sahip olacaktır. Allah devletimize ve şirketimize zeval vermesin” şeklinde konuştu.

thy_rusya_iftar_deribas

thy_rusya_iftar5

APRON24.COM

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+1 = ?